GeriEkonomi Turkcell 500 milyon lira kar açıkladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turkcell 500 milyon lira kar açıkladı

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “2010'da gelirlerimizi hızla büyütmeyi planlıyoruz. 2009'dan 2010'a gelirlerimizi yüzde 10 artıracağımızı düşünüyoruz” dedi.

Turkcell'in 2009 yılı üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarının değerlendirildiği basın toplantısında soruları da yanıtlayan Ciliv, dünya tarihinin en önemli krizlerinden birinin yaşandığını, Türkiye'nin de bundan etkilendiğini ve ilk yarıda yüzde 10,6 küçüldüğünü söyledi.

Bu dönemde rekor seviyede yatırım yaptıklarını ve 3G lisansını aldıklarını anlatan Ciliv, “Bugün Turkcell ve diğer operatörler, sabit operatörler, onlara da kredi veriyoruz, sektör olarak Türkiye'deki 3G altyapısı dünyanın birçok şehrinden çok daha hızlı. Paris'ten, Frankfurt'tan, Londra'dan, Moskova'dan çok daha hızlı bir mobil internet altyapısı kurduk Türkiye'de. Mobil internete ulaşma açısından o şehirlerden en az 3 misli daha hızlı” dedi.

Türk Telekom davasıyla ilgili bir soruya karşılık Ciliv, Türk Telekom'un uluslararası ses taşıma tekeline aykırı davrandıklarının iddia edildiğini anımsatarak, “Turkcell'in aldığı bütün aksiyonlar o dönemdeki yetkili kuruluşların izni alınarak yapılmıştır. Türk Telekom davası Türk Telekom'un tekeline aykırı olduğu için açılmış, halbuki biz o zaman Ulaştırma Bakanlığı'ndan Telekomünikasyon Kurumu olan kuruluştan aldığımız izinle başka bir firmaya uluslararası iş vermişiz, o davadır. Biz hak, hukuk, usul açısından doğru olduğumuza inanıyoruz. Davanın sonucu bize tebliğ edildikten sonra bir üst mahkemeye temyize götüreceğiz” dedi.

“TOPLADIĞIMIZ KDV VE ÖİV'DEN BİR KURUŞ BİLE TURKCELL'E  KALMAMAKTADIR”

Vergi cezasıyla ilgili olarak da Ciliv şunları kaydetti:
“Ona ceza demek doğru mu bilmiyorum. Devletimiz karar veriyor, kimlerden hangi oranda vergi alınacak... Bilhassa KDV ve ÖİV kesinlikle devletin belirlediği, kullanıcılardan alınan bir vergi. Turkcell burada tamamen aracı. 2005'te Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın bütün operatörlere verdiği talimatla, 'Türkiye dışında diğer operatörlerin altyapısını kullanan kişilerden aldıkları servis karşısındaki ödemelerden KDV ve ÖİV alınmaz' denildi. Turkcell de devleti dinledi o seviyelerden KDV ve ÖİV almayı durdurdu. Topladığımız KDV ve ÖİV'lerden bir kuruş bile Turkcell'e kalmamaktadır. Şimdi 'o kararın yanlış olduğu, KDV alınması gerektiği' söyleniyor. Burada yapacağımız, devletimizle bu açıklıkla en doğrusuna karar vermek ve yolumuza devam etmek. İlk önce bizim hukuki konuda mahkemeye giderek oradaki durumumuzu belirtmemiz lazım. Ama kendileriyle de iletişime girip, gerçekleri paylaşacağız, onların bakış açısını da duyacağız. Ümit ederim ki uzlaşmaya ulaşırız.”

“SEKTÖR OLARAK KARLILIK AÇISINDAN ZOR BİR YIL YAŞADIK”

Başka bir soruya karşılık da Ciliv, şu anda Turkcell'in bulunduğu konumdan çok mutlu olduğunu, vatandaşların birçoğunun birinci seçimi olduklarını söyledi.
Karlılığa ilişkin olarak da Ciliv, “2009'un başında her yöne sınırsız tarifeler pazarın karlılığını negatif olarak etkiledi. Turkcell'de de yüzde 4,4 oranında karlılığımız düştü. Sektör olarak karlılık açısından zor bir yıl yaşadık. Ara bağlantı ücretlerinin de düşmesi sektörün karlılığını negatif olarak etkilemektedir” dedi.
Ciliv, mobil sektörde Türkiye'deki ara bağlantı ücretlerinin AB'nin yüzde 70 altında olduğunu, Türkiye'de sabit telefondaki ara bağlantı ücretlerinin ise AB ülkelerinin yüzde 10 üstünde olduğunu kaydetti.

4. çeyrekte ve sonrasında iyimser olduğunu, 2010 yılında Türkiye ekonomisinde yüzde 3,5 büyüme beklendiğini söyleyen Ciliv, Biz de 2010'da gelirlerimizi hızla büyütmeyi planlıyoruz. 2009'dan 2010'a gelirlerimizi yüzde 10 artıracağımız düşünüyoruz” dedi.
Ciliv, 10 sene içinde 30 milyondan fazla insanın interneti 3G'ye benzer cihazlarla takip edeceğini dile getirerek, çok kısa bir süre içinde bu cihazların 100-200 dolarların altına ineceğini kaydetti.

Turkcell Genel Müdürü Ciliv, Turkcell networküne kayıtlı 200 bine yakın Iphon'un bulunduğunu belirtti.

BAZ İSTASYONLARI

Süreyya Ciliv, baz istasyonlarıyla ilgili bir soru üzerine de şunları kaydetti:
“Burada ciddi problem var, vatandaşımız doğru bilgilere sahip değil. Hurafeleri değil bilimin verilerini vatandaşlara anlatmalıyız. Yersiz yere insanlar bazen çok endişeleniyorlar. Dünyada 4,6 milyar insan cep telefonu kullanıyor ve Dünya Sağlık organizasyonu, 'dünya sağlığını kurtaracak konulardan biri mobil iletişim' diyor. Bir baz istasyonunun emisyonu, evinizdeki müzik aletinin emisyonunun dokuzda biri. Türkiye'deki baz istasyonunun emisyonu Almanya'dakinin dörtte biri. Üniversite profesörlerinden duyduğumu paylaşıyorum, baz istasyonunun uzakta olması avantaj değil, dezavantaj. Yakında cihazlar gücünü ayarladığı için çok daha az güç kullanıyor. Cep telefonlarından, baz istasyonlarından korkanlar güneşe çıkmasınlar çünkü güneşin verdiği emisyon bu cihazların verdiği dalgaların emisyonundan çok daha fazla.”

Saç kurutma makinesinin yaydığı emisyonun çok daha fazla olduğuna işaret eden Ciliv, esprili bir şekilde, “Biz o yüzden saç kurutma makinesini kullanmıyoruz, cep telefonunu kullanıyoruz” dedi. Ciliv, Türkiye'de çok büyük holdinglerden birinin kendi bahçesindeki baz istasyonunun etkisini ölçtürdüğünü ve baz istasyonundan çıkan rakamın 10 voltmetre, güvenlik elemanının elindeki telsizden çıkan rakamın 18 voltmetre olduğunun tespit edildiğini belirtti. Ciliv, “Bizim bu baz istasyonlarını daha şirin giydirmemiz gerekiyor” dedi.

Ciliv, jammerlarla ilgili de, sinyal bozan bu cihazların yasak olduğunu, tespit ettikleri yerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) başvurduklarını söyledi.

ABONE SAYISINDA AZALMA

Bu arada, Turkcell'in 3. çeyrek sonuçlarına ilişkin verilen dokümanlarda yer alan bilgiye göre, numara taşınabilirliği sonucunda azalan birden fazla SIM kart kullanımından kaynaklanan pazar küçülmesi neticesinde, 2009'un üçüncü çeyreğinde ön ödemeli abone sayısının yüzde 7,6'lık bir gerileme ile 26,9 milyona düştüğü, faturalı abone sayısının ise 482 bin net abone alımı ile 9,1 milyona ulaştığı, rekabetin yüksek olduğu pazardaki yüksek abone kayıp oranları neticesinde toplamda 338 bin 500 abone kaybedildiği belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle