GeriEkonomi Türkbanklılar IMF'ye gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkbanklılar IMF'ye gidiyor

Türk Ticaret Bankası (Türkbank) Munzam Sosyal Güvenlik, Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı Başkanı Celal Balabanlı, Türkbank'ın tasfiyesine ilişkin IMF'ye başvurdu.

Celal Balabanlı, dün IMF'ye gönderdikleri randevu talebinde bulundukları mektupta, Türk Ticaret Bankası ile ilgili doğru bilgilere yer verdiklerini kaydetti.

"Biliyorsunuz, Türk Ticaret Bankası 7 Fon bankası arasında gösterilip, (tasfiye edilecek) deniliyor" diyen Balabanlı, Bankalar Kanunu'na göre Fon'a devredilen banka olmadıkları savundu.

Balabanlı, şu görüşleri dile getirdi: "Biz Fon bankası değiliz. Bu alanda bürokratlar IMF'ye yazılan Niyet Mektubu'nda yanıltıcı bilgi vermişlerdir. Biz de Niyet Mektubu'ndan çıkarılmamız konusunda yazı yazdık. Bu yanlışlığın düzeltilmesi için, elimizdeki bilgi ve belgeleri vermek üzere randevu istedik ve mektubu dün gönderdik. Ama daha çok yeni olduğu için bir cevap gelmedi. Bekliyoruz."

Balabanlı, IMF'ye yaptıkları randevu talebine olumlu cevap gelmemesi durumunda da çalışmalarını sürdüreceklerini ifade ederek, "Sonuçta bir randevu talebidir. Olumsuz cevap alırsak biz hukuksal mücadelemizi sürdüreceğiz. İtiraz hakkımız var onu kullanacağız" diye konuştu.

IMF'YE GÖNDERİDEN MEKTUPTAN

Başkan Balabanlı ve Başkan Yardımcısı Ali Rıza Adaş tarafından IMF Birinci Başkan Yardımcısı Stanlay Fisher ve Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen'e gönderilen mektupta, Türk Ticaret Bankası'nın (Türkbank), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredilen diğer bankalarla aynı özellikleri taşımadığı ve tasfiyesinin hata olacağı görüşü savunuluyor.

Mektupta, Türkbank'ın tasfiyesine karar veren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bu kararıyla Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Bankacılık Kanunu ve Türk Ticaret Kanununu ihlal ettiği iddia edilerek, Türbank'ın Türk bankacılık sistemi içinde varlığının sürdürmesi gerektiği de ifade ediliyor.

Mektupda, ayrıca, Türkbank'ın birikmiş zararının Fon'a devredilen diğer bankalarla karşılaştırıldığında küçük olduğu, bankanın isim değerinin yüzmilyonlarca ABD Doları olarak hesaplandığı ve geniş bir müşteri profiline sahip olduğu kaydedilerek, bu avantajarı sayesinde Türkbank'ın yükümlülüklerini karşılama bakımından ciddi bir güçlük içinde bulunmadığı öne sürülüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle