GeriEkonomi Türkbank'ı tasfiye edin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkbank'ı tasfiye edin

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkbank'ın Danıştay tarafından durdurulan tasfiye işleminin bitirilmesini istedi. Sezer, Devlet Denetleme Kurulu (DDK) aracılığıyla BDDK'ya gönderdiği raporda, Türkbank için, ‘‘Yargı aşaması uzar. Tasfiye işlemi tamamlanmalı’’ önerisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Ticaret Bankası'nın tasfiyesine ilişkin BDDK'ya sürpriz bir rapor gönderdi. Sezer, kendisine bağlı Devlet Denetleme Kurulu aracılığıyla gönderdiği raporda, Danıştay'ın durdurduğu Türk Ticaret Bankası'nın tasfiye işlemleri için, ‘‘yargı aşaması uzayacağından bankanın tasfiye işlemlerinin tamamlanması’’ önerisinde bulundu. Sezer'in, kendisine bağlı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) aracılığıyla yaptığı bu öneri, ekonomi bürokrasisinde şaşkınlık yarattı.

Sezer'in BDDK'ya gönderdiği bu önerinin altında, Yargıtay kökenli bir yüksek yargıç olan DDK Başkanı Alparslan Nazlıoğlu'nun imzasının bulunması ise ekonomi bürokrasisinin şaşkınlığını daha da arttırdı. Nazlıoğlu, Sezer tarafından DDK Başkanlığı'na getirilmeden önce, Yargıtay 18. Hukuk Dairesi'nin başkanlığını yürütüyordu.

BDDK'nın, Sezer'in önerisi doğrultusunda, bu konuda görevli Ziraat Bankası'nı harekete geçirerek, önümüzdeki günlerde banka genel kurulunu toplayıp tasfiye işlemini gerçekleştirmesi bekleniyor.

DANIŞTAY'DAN DÖNDÜ

İslam Ticaret Bankası adıyla 1913'de kurulan bu banka, 1937'de bugünkü adını aldı. Mayıs 1997'de, özkaynaklarının erimesi nedeniyle sermaye arttırımına gidilen bankanın yüzde 84.5 oranındaki hissesi de TMSF'ye devredildi. Türkbank, 1998'de Mesut Yılmaz'ın başbakanlığı döneminde ihaleye çıkarıldı. İhaleyi, işadamı Korkmaz Yiğit kazandı. Ancak, Alaattin Çakıcı'nın da devreye girdiği anlaşılınca, ihale iptal edildi. Skandalın ardından Yılmaz da başbakanlık görevinden istifa etti. Yiğit ise ‘‘ihaleye fesat karıştırmaktan’’ yargılanmaya başladı.

Bu olayın ardından da BDDK tarafından, bankacılık işlemleri durdurulan Türkbank'ın tasfiyesi kararı alındı. Ancak, BDDK'nın bu kararına, Türkbank Munzam Sosyal Güvenlik, Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı itiraz etti ve Danıştay'dan bu kararın iptali için dava açtı. Türk Ticaret Bankası'nın kaderi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), 15.6.2001 tarihinde aldığı bir kararla değişti. Bankanın, mevduat toplama ve bankacılık yapma yetkisi 1.7.2001 tarihinden itibaren bu kararla kaldırıldı. Hisselerinin yüzde 6'sı çalışan ve emeklilere ait olan bankanın, Muzam sandığı BDDK'nın aldığı bu karar için yürütmeyi durdurma davası açtı. Danıştay 10. Dairesi ağustos ayı içinde BDDK'nın kararını ‘‘geçici’’ olarak durdurdu. Bunun üzerine, BDDK karara itiraz hakkını kullandı. Danıştay, bu itiraz üzerine Ağustos ayında alınan kararı bozdu. Böylece, BDDK'nın kararı yürürlüğe girmiş oldu.

Munzam Sandık bir üst merci olan Danıştay Dava Daireleri Genel kuruluna müracaat ederek, kapatmanın ekonomik değil, siyasi gerekçelere dayandığını ileri sürerek karara itiraz etti. Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu ise, 8 Kasım 2001'de sandık lehine kararı bozarak bankanın yeniden faaliyete geçmesini onayladı. Ocak ayında ise, Danıştay 10. Dairesi davayı esastan görüşmeye başlayacak.

BDDK'nın kararından önce yaklaşık 400 şube ile faaliyet gösteren banka, halen 168 şube ile faaliyetini yürütüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle