GeriEkonomi Türkbank davası 15 Şubat'ta başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkbank davası 15 Şubat'ta başlıyor

Korkmaz Yiğit ile Fransa'da tutuklu olan Alaattin Çakıcı arasındaki telefon görüşmelerinin ortaya çıkmasından sonra patlak veren 'Türkbank Skandalı' ile ilgili dava, 15 Şubat'ta başlıyor. Dava, Susurluk davasına bakan ve ‘Suç işlemek için kurulan çete üyelerine yardım' suçundan hákim karşısına çıkan Devlet eski Bakanı Eyüp Aşık'ın yargılandığı İstanbul 6 nolu DGM'de görülecek.

İstanbul Devlet Güvenlik mahkemesi Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede sanıklardan işadamı Korkmaz Yiğit ve ANAP eski milletvekili Mehmet Kocabaş'ın 'Cürüm işlemek amacıyla oluşturulan silahla teşekküle katılmak' suçunu öngören TCK'nın 313. maddesinin 1, 2 ve 3. fıkraları ile 'Türk Ticaret Bankası'nın resmi ihalesine fesat karıştırmak' suçunu düzenleyen TCK'nın 366. maddesinin 1. fıkrası gereğince cezalandırılmaları istendi. Söz konusu maddeler, Yiğit ve Kocabaş'ın 2 yıl 3 aydan 5'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını öngörüyor.

İHALEYE FESAT

Sümerbank'ın sahibi işadamı Hayyam Garipoğlu'nun da TCK'nın 314/1 ve 366/1. maddeleri uyarınca 'Cürüm işlemek amacıyla oluşturulan teşekküle bilerek yardım etmek' ve 'Türk Ticaret Bankası'nın resmi ihalesine fesat karıştırmak' suçundan 9 ay ile 2 yıl arasında hapsi istenen iddianamede, MİT eski görevlisi Yavuz Ataç ile işadamı Emin Cankurtaran, Büyük Kulüp'ün Yönetim Kurulu Başkanı Duran Akbulut, avukat Aydoğan Semizer ve Trabzonspor Kulübü Başkan Yardımcısı Atilla Yıldırım'ın da TCK'nın 314/1. maddesi uyarınca 'Cürüm işlemek amacıyla oluşturulan teşekküle bilerek yardım etmek' suçundan 6 ay ile 1'er yıl arasında hapis çarptırılması talep ediliyor.

İddianamede, Fransa'da yakalanan Alaattin Çakıcı'nın Türkiye'deki parasal işlerini yürüttüğü ifade edilen Hüsnü Gülen'in 'Cürüm işlemek amacıyla oluşturulan teşekküle katılmak' ve '6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'nu muhalefet' suçlarından dolayı 3 ile 6 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Dava konusu olayların tüm yönleriyle aydınlanabilmesi için Alaattin Çakıcı ve Erol Evcil'in ifadelerinin alınması gerektiğinden, bu sanıklar hakkındaki evrakın ayrılarak, soruşturmanın sürdürüldüğü kaydedilen açıklamada, ayrıca, Nesim Malki olayı ve buna bağlı cürümler konusundaki soruşturmanın da 1998/2289 hazırlık sayılı dosya üzerinde devam ettiği bildirildi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle