GeriEkonomi Türk-Yunan ortak fonu da kuruldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk-Yunan ortak fonu da kuruldu

GARANTİ Yatırım, ABD'li JP Morgan Capital ve Yunanistan'ın en eski bankası National Bank of Greece'le ortak bir özel yatırım fonu kurdu. Bosphorus Capital Partners adı verilen fon, şirketlere ek sermaye sağlamanın yanı sıra, şirket evliliklerine de katılacak.

GARANTİ Yatırım, JP Morgan Capital ve National Bank of Greece'le ortak bir özel sermaye fonu kurdu. Türk-ABD ve Yunan ortaklığı ile kurulan ve Bosphorus Capital Partners adı verilen fon, şirketlere ek sermaye sağlamanın yanı sıra, şirket evliliklerine de katılacak. Orta ölçekli firmaları sektör ayrımı yapmaksızın destekleme amacında olan fon, İMKB'de işlem gören şirketlere de yatırım yapabilecek. Oluşumu için 8 ay çalışılan bu ortaklığın, faaliyetlerinin ilk örneği ise yılbaşına kadar hazır hale gelecek.

Bosphorus Capital Partners ortaklığı dün yapılan bir törenle imzalandı. Doğuş Holding İcra Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, JP Morgan Capital Avrupa Başkanı Pierre Dupont, National Bank of Greece Başkanı Thedore Karatzas'ın yanı sıra, törene her üç şirketten çok sayıda üst düzey yönetici katıldı.

Doğuş Holding İcra Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, ‘‘Bu ortaklık, uluslararası piyasaların en önemli unsuru olan güveni ortaya çıkardı’’ dedi. Sermayenin sınır tanımadığını ifade eden Şahenk, bu ortaklığın global dünyanın nereye gittiğine dair önemli bir mesaj verdiğini belirtti. Şahenk, bu fonun dış yatırımcılar ile Türkiye'deki özel girişimciler arasında bir köprü kuracağını, bu anlaşmaya imza atan üç tarafın da 15'er milyon dolar sermaye koyduğunu kaydetti. Şahenk, bu fondan elde edilen kazancın öncelikle Türkiye'de değerlendirileceğini vurguladı.

BİRİMİZ HEPİMİZ İÇİN

Yunanistan'ın en eski ve en köklü bankalarından National Bank of Greece'in (NBG) Guvernörü Theodore Karatzas ise, iki ülke arasında oluşan dostluk ortamının iş yapmak için iyi bir zemin oluşturduğunu belirtti. Karatzas, ‘‘Bölgesel ekonominin gelişmesi küreselleşme için de büyük önem taşıyor, diyebilirim ki birimiz olmazsak diğerimiz de olamaz’’ derken, Doğuş Holding ile yaptıkları ortaklık için şunları söyledi:

‘‘Girişim sermayeciliğini son derece önemli bir adım olarak değerlendirdiğimiz için NBG olarak kendimizi bu ortaklığın dışında tutamazdık.’’

JP Morgan Capital Europe Başkanı Pierre Dupont da, NBG ile uzun yıllar çalışmalarının, Türk ekonomisinin ise güçlü bir potansiyeli olmasının kendilerine güven verdiğini ifade etti. Dupont, ‘‘Bosphorus Capital Partners ile Türkiye'nin ve Türkiye'nin AB ile olan ilişkilerinin daha da ileri gideceğine inanıyorum’’ derken, 45 milyon dolar sermaye ile kurulan bu ortaklığın 100 milyon dolara çıkarılabileceğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle