GeriEkonomi Türk yatırımcı Miami’ye yabancı İstanbul’a hayran
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk yatırımcı Miami’ye yabancı İstanbul’a hayran

Türk yatırımcı Miami’ye yabancı İstanbul’a hayran

TÜRKİYE, yurtdışında konut edinmek isteyen yabancıların tercih ettiği ülkeler arasında başı çekerken, çok sayıda Türk de ABD’de ev satın alıyor. Yabancı konut yatırımcısının Türkiye’deki gözdesi İstanbul, ABD’den mülk edinen Türklerin favorisi ise Miami oldu.

 Yabancıların taşınmaz edinmesini düzenleyen ve kamuoyunda ‘mütekabiliyet yasası’ olarak bilinen düzenlemenin 2012’de yürürlüğe girmesiyle yabancılara konut satışı da artmaya başladı. TÜİK verilerine göre düzenlemenin ardından Türkiye’den yabancılara 2013’te 12 bin 181, 2014’te 18 bin 959, 2015’te 22 bin 830, 2016’da ise 18 bin 189 konut satışı yapıldı. Geçen yıl yabancıların aldığı 18 bin konutun yaklaşık üçte biri İstanbul’da satıldı. Yabancıya yapılan satışlarda İstanbul 5 bin 811 rakamı ile birinci olurken, 4 bin 352 konut ile Antalya ikinci, bin 318 konut satışı ile de Bursa üçüncü oldu. Türkiye’de konut sahibi olanlar arasında Iraklılar ilk sırada bulunurken, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve İngiltere vatandaşları ilk beşte yer aldı.

1500 TÜRK’ÜN TERCİHİ

ABD’de gayrimenkul brokerlığı işiyle uğraşan Ersan Songur, son yıllarda Türklerin ABD’de konut sahibi olma talebinde artış yaşandığını belirtti. Geçen yıl yaklaşık bin-bin 500 Türk vatandaşının ABD’de konut sahibi olduğunu dile getiren Songur, bu ülkede Türkler için özellikle Miami ve New York’un gözde lokasyonlar görüldüğünü ifade etti. Songur, “Acun Ilıcalı, Sibel Can, Hadise, Tolgahan Sayışman gibi ünlüler ve sosyete çevrelerinin Miami’de evinin olduğunu çıkan haberlerden biliyoruz. Türkler New York’u metropol, Miami’yi ise tatil kenti olması dolayısıyla tercih ediyor. Çünkü Miami, hem İstanbul’a hem de Antalya’ya çok benziyor. Miami’de 75-100 bin dolara ev bulmak mümkün” dedi. Gayrimenkul brokerı Ümit Demir de İngilizlerin Didim ve Fethiye, Almanların Alanya, Rusların ise Kemer’i tercih ettiğini söyledi. Demir, bu yılın üç ayında yabancıların İstanbul’dan bin 478 konut satın aldığına da dikkat çekti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle