GeriEkonomi Türk turizmcilere Umman daveti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk turizmcilere Umman daveti

Türk turizmcilere Umman daveti
refid:3808346 ilişkili resim dosyası

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, son 30 yıl içindeki gelişmelerle Körfez’in parlayan yıldızı olmaya aday Umman Sultanlığı’nın İstanbullu işadamları için önemli bir ticari ortak olabileceğini bildirdi. Murat Yalçıntaş, İstanbul Ticaret Odası ile Umman Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği protokolünün imza töreninde yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki işbirliğinin sadece ticari değil, kültürel ve sosyal alanda da geliştirilmesi gerektiğine işaret etti.

PARLAYAN YILDIZ:

Körfez ülkeleri içinde Umman Sultanlığı’nın coğrafi konumu, limanları ve yabancı yatırımcılara sunduğu fırsatlar bakımından önemli bir yere sahip bulunduğunu kaydeden Yalçıntaş, "Umman Sultanlığı son 30 yıl içindeki gelişmelerle Körfez’in parlayan yıldızı olmaya aday. Biz İstanbullu işadamları için bu ülke önemli bir ticari ortak olabilir" dedi. Yalçıntaş, özellikle turizm alanında büyük imkanlar olduğuna dikkat çekerek, "Umman, turizm alanında Türk yatırımcılara engin fırsatlar sunabilecek bir ülke" diye konuştu. Türkiye ile Umman arasındaki ekonomik ilişkilerin özellikle 1995 yılından itibaren hızlandığını, ancak arzu edilen seviyeye ulaşılmadığını belirten Yalçıntaş, "Türk ve Umman firmaları işbirliği yapabilir, ortak işbirlikleri ile deneyimlerini üçüncü ülkelere sunabilirler" dedi. Yalçıntaş, iki ülke arasında ticaret hacminin yükselmesinin ve beraber çalışmanın imkansız olmadığını vurgulayarak, tekstil, otomotiv, inşaat, gıda ve turizm alanında işbirliği kurulabileceğini söyledi.

AZ ATEŞ, ÇOK ODUN:

Katılımcılara, "Az ateş çok odun yakar" atasözünü anımsatan Yalçıntaş, "Dolayısıyla küçük bir adım atmak ilişkilerin gelişmesi açısından yeterli olacaktır" diye konuştu. Konuşmasının ardından soruları da yanıtlayan Yalçıntaş, iş konseyi oluşturulamaması konusuna değinerek, "Bu konuda haklısınız. DEİK’le beraber en geç 2-3 ay içinde gerekli hazırlıkları yaparak bu konseyi kurabileceğiz. Bununla ilgili girişimlerde bulunacağız" dedi. İTO’nun dünyada pek çok odaya eğitim verdiğine işaret eden Yalçıntaş, işbirliği protokolü çerçevesinde Umman personeline eğitim vermeye hazır olduklarını söyledi. Murat Yalçıntaş, Umman ürünlerinin tanıtılması kapsamında da her türlü desteği vermeye hazır olduklarını, sergiyi İstanbul’da yapmak için gerekli çalışmaları yapacaklarını bildirdi. İTO’nun Körfez açılım stratejisi kapsamında belirli sektörler tespit edip çeşitli ülkelerde temaslarda bulunduğunu belirten Yalçıntaş, Umman ile özellikle inşaat ve turizm sektörlerinde ciddi işbirliği olanakları bulunduğuna dikkat çekti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle