GeriEkonomi Türk Telekom’un satışı hukuk skandalına dönüşüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk Telekom’un satışı hukuk skandalına dönüşüyor

CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer'in iki maddesinin çıkarılması koşuluyla imzaladığı Türk Telekom kararnamesinde, çıkarılan bölümlerin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararıyla hayata geçirilmesinin yasaya ve hukuka aykırı olduğu savunuluyor. Hukukçular, ÖYK'nın 4046 sayılı Özelleştirme Yasası'na göre kurulduğunu ve Telekom'un 4046 sayısıyla ilişkisinin bulunmadığını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptılar:

‘‘Sadece Özelleştirme İdaresi, sekreterya düzeyinde görev yapar. Siz hiç bugüne kadar, yıllardır ÖYK'nın Telekom konusunda herhangi bir karar aldığını duydunuz mu? Olamaz, çünkü yetkisi yok. Telekom konusunda karar alma yetkisindeki tek kuruluş Bakanlar Kurulu'dur.’’

Sezer'in, kararnameden çıkarılmasını istediği iki madde Telekom'un yüzde 33.5'ini alacak ortağa genel müdürü atama hakkı ile mali konularda eşit hak tanınmasını öngörüyor. Hukukçular, Bakanlar Kurulu kararnamesinden çıkarılan ve Cumhurbaşkanı'nın itiraz ettiği bir konunun, yasayı ve Cumhurbaşkanlığı makamını by-pass ederek düzenlenmesinin, ‘‘Telekom konusunda hukuken yetkisiz bir kurula, hukukdışı bir iş yaptırılıyor’’ yorumunda bulundu.

Sezer'in, hukuka aykırı bularak Bakanlar Kurulu kararnamesinden çıkarılmasını istediği iki maddeye ilişkin ÖYK kararının imzalarının ise tamamlanmak üzere olduğu belirtiliyor. Bu ÖYK kararlarının da Resmi Gazete'de yayımlanması düşünülmüyor. Bu arada Telekom'un ihale ilanının 14 Aralık Perşembe gününe yetişebilmesi için İhale Komisyonu toplantı üstüne toplantı yapıyor. Telekom Genel Müdürü'nün katılmadığı toplantılara, Dünya Bankası'nın Ankar Temsilciliği'nde ekonomist olarak görev yapan James Parks, bilfiil katılıyor.

Hazine: GSM için özelleştirmeyi bekleyin

HAZİNE Müsteşarlığı'nın, Telekom'un işletme lisansını aldığı GSM 1800'ün altyapı ihalesini frenlediği öne sürülüyor.

Türk Telekom'un, GSM 1800'ün altyapısı için 5 ayrı şirketten aldığı tekliflerin değerlendirmesini büyük ölçüde tamamladığı, ancak, Hazine Müsteşarlığı'nın, ihalenin sonuçlanmasına izin vermediği kaydedildi. Hazine'nin bu tavrının da ‘‘özelleştirme süreci tamamlanıncaya kadar altyapı ihalesinin bitirilmes karşı olmasından’’ kaynaklandığı belirlendi. Hazine'nin, Telekom'un 33.5'ini alacak stratejik yatırımcının, GSM 1800'ün yüzde 33.5'inin de ortağı olacağına dikkat çekerek, GSM 1800 ile ilgili karar alma sürecine stratejik ortağın da dahil edilmesi görüşünü savunduğu kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle