GeriEkonomi Türk Telekom: Avrupa’da şirket almak için araştırma yapıyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk Telekom: Avrupa’da şirket almak için araştırma yapıyoruz

Türk Telekom: Avrupa’da şirket almak için araştırma yapıyoruz
refid:14666935 ilişkili resim dosyası

Türk Telekom (TT) Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Tivnikli, Avrupa’nın önemli telekom şirketlerinden Invitel’i almak istemelerinin nedenini, “Enerji sektöründe olduğu gibi telekomünikasyon sektöründe de ülkelerarası hatlar yapacağız” diye açıkladı.

Türk Telekom’un bölgesel güç olması için çalıştıklarını belirten Tivnikli, Ortadoğu ile Avrupa arasında karadan ses ve data köprüsü kurarak Mısır’ın pazar payını Türkiye’ye çekmek istedikleri söyledi. Böylece Türkiye’nin stratejik alanda öneminin de artacağını savunan Tivnikli, şöyle konuştu:

Türkiye’yi by-pass yok

Şu anda Ortadoğu’dan Avrupa’ya olan ses ve data hatları Mısır üzerinden ve denizden geçiyor. Avrupa’ya ses ve data trafiği Türkiye by-pass edilerek yapılıyor. Biz bütün ülkelerle görüşme yaptık. Ortadoğu’daki trafiği karadan fiberle Avrupa’ya taşımak üzere hattı tesis ettik. Enerji boru hatlarında olduğu gibi kablolarla ses trafiği olacak.

Bölgesel güç olacak

Ortadoğu’nun iletişim trafiğini Cidde, Körfez Bölgesi, Ürdün, Suriye, güzergahını izleyerek karadan Türkiye’ye ulaştırılacak. TT’yi bölgesel güç haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bu nedenle Avrupa’da bazı şirketleri almak için araştırma yapıyoruz. Körfezdeki bütün ses trafiğinin Türkiye’den geçmesinin hem stratejik önemi var hem de ciddi bir rant faydası olacak. Mısır bu durumdan rahatsız olacak tabi.

Barışmayan ülkeleri, mesela Suriye ,Ürdün onları biz bir araya getiriyoruz. Bu ülkeler birbirine fiber kablo ile bağlanıyor. Mesela Suudi Arabistan, Suriye ve Ürdün’e güvenmiyordu bizim kaynağımıza güveniyordu. Enerjide ve boru hatlarındaki gibi telekomünikasyonda da Türkiye’yi merkez yapmak istiyoruz.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle