GeriEkonomi Türk şirketlerinin en büyük riski kur
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk şirketlerinin en büyük riski kur

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın (VOB) düzenlediği ankere göre Türk şirketleri kur riskini birinci derece risk unsuru olarak görüyor. Firmaların büyük çoğunluğu risklerin yönetilmesi gerektiğini düşünürken, firmaların sadece yarısı risk raporlaması yapıyor.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) ve Gantek Teknoloji, Türkiye'deki finans ve reel sektörün risk algılarını ve risk yönetimlerine bakış açılarını ölçmek amacıyla anket düzenledi. RiskActive tarafından yapılan anket, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde, mali, sınai, hizmet ve teknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren 100 firmanın katılımı ile gerçekleşti.
Ankete katılan firmaların yüzde 48'i kur ve pariteyi birinci derece risk unsuru olarak görüyor.

Firmaların sahip oldukları risk unsurlarını önem derecesine göre kur, mal/fiyat, müşteri ve politika olarak sıraladığı anket sonuçlarına göre, firmaların büyük çoğunluğu kurumun veya bir projenin bütçesini yaparken risk faktörlerini dikkate almıyor.

Firmalar finansal risklerin kaynağı olarak hammadde fiyat dalgalanmaları kaynaklı fiyat riskleri, likidite riskleri ve kur risklerini gösteriyor. Sonuçlara göre, firmaların büyük çoğunluğu risklerin yönetilmesi gerektiğini düşünürken, firmaların sadece yarısı risk raporlaması yapıyor, kuruluşların yüzde 56'sı Basel II kavramını duyduğunu ve yüzde 43'ü sektörlerine etkilerinden haberdar olduğunu belirtiyor.

Anket katılımcılarının yüzde 66'sı finansal risklerin yönetilmesinde türev ürünleri kullanmıyor. Konuya hakim ve yeterli eğitime sahip personel bulunmaması ve piyasa değişkenlerinin çok oynak olması firmaların türev ürün kullanmama nedeni olarak gösteriliyor. Ankete katılan firmaların yüzde 73'ünün de VOB ile ilgili bilgisi var.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle