GeriEkonomi Türk sakızı Baycan'ın Çin macerası bitti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk sakızı Baycan'ın Çin macerası bitti

Özcan ve Fıkra marka sakızlarıyla tanınan Baycan'ın 1 milyar 200 milyon nüfuslu Çin'de açtığı sakız fabrikası kapandı. Rusya krizi nedeniyle küçülmek zorunda kalan firma, büyük umutlar beslediği Çin pazarından ortağı ile anlaşamayınca üretimden çekilmek zorunda kaldı.

Türkiye'de Özcan ve Fıkra markasıyla ürettiği sakızlarla tanınan Baycan'ın Çin macerası bitti. 1 milyar 200 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin'de büyük umutlarla yatırım yapan Baycan, Çinli ortağıyla yaşadığı sorunlar nedeniyle bu ülkede kurduğu üretim tesisini kapatmak zorunda kaldı. Çin'de bürokrasinin çok ağır işlemesi, coğrafi uzaklık nedeniyle ortaya çıkan yönetim boşluğu ve Çinli tüketicinin çiklet alışkanlığının olmaması Baycan'ın Çinli ortağı ile arasında bazı anlaşmazlıklara neden oldu.

RUSYA KRİZİ

Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra uluslararası rekabete açılan Rus pazarına ilk giren şirketlerden olan Baycan, Rusya'da yaşanan krizden de olumsuz yönde etkilendi. Üretiminin önemli bir bölümünü Rusya'ya ihraç eden Baycan, Rusya'da patlayan krizin ardından üretimini düşürmek zorunda kaldı. Baycan'ın 1996 yılında 19 milyon 912 bin 95 paket olan yıllık sakız üretimi, 1998 yılında 11 milyon 149 bin 800 pakete kadar düştü. Sakız üretimindeki bu düşüş kaçınılmaz olarak kárlarda düşüşü getirirken şirketin Özbekistan'da bulunan sakız fabrikası herşeye rağmen üretime devam etti.

Üretim düşüşünün önününe geçmek için piyasaya sürülen Fıkra sakızlarını da Ülker dağıtmaya başladı. Baycan yetkilileri, Ülker'in çok geniş bir dağıtım ağı olduğunu ve bu ağdan yararalanmak için Fıkra sakızlarını Ülker'e dağıttırdıklarını söylediler.

Çin'de kurduğu fabrika kapanan ve Rusya kizi nedeniyle üretim düşüşü yaşayan Baycan'da bu süre içerisinde ciddi bir kadro kısıtlamasına gidilmedi. Piyasaya yeni markalar sürme ve yatırımlarını devam ettirme kararı alan firma yetkilileri yurtiçi ve yurtdışında uygun koşullar oluştuğunda yatırımların devam edeceğini belirttiler.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle