GeriEkonomi Türk plastiğini Walmart’a soktu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk plastiğini Walmart’a soktu

Türk plastiğini Walmart’a soktu

1989 yılında Tahtakale’de temelleri atılan Lüx Plastik, İstanbul Silivri’deki fabrikasından 92 ülkeye ürün satıyor. Üretimin yüzde 65’ini ihraç ettiklerini anlatan Lüx Plastik Genel Müdürü Burak Önder, “Mutfaktan banyoya birçok farklı alanda 500 çeşit ürünümüz var. Bu ürünler Meksika’daki Walmart’a bile girdi” dedi.

TÜRKİYE plastik ürünleri üretiminde dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girmeyi başardı. Bu alanda girişimcilerin uyguladığı farklı çalışmalarla öne çıkan Türk plastik sektörü artık dünyada yüzlerce ülkeye ürün gönderiyor. Bu şirketler arasında İstanbul Silivri’de üretim yapan Lüx Plastik markası da bulunuyor. Temelleri yaklaşık 30 yıl önce Tahtakale’de atılan şirket, bugün QLux markası ile Vietnam’dan İngiltere’ye, Libya’dan Meksika’ya kadar 92 ülkeye plastik ürünler ihraç ediyor. Katıldıkları fuarlarda yaptığı çalışmalarla dünya perakende devlerinin de raflarına girdiklerini anlatan Lüx Plastik Genel Müdürü Burak Önder, “Bu ürünler Meksika’daki Walmart’a bile girdi” dedi.

LATİN AMERİKA PAZARI
Şirketin 1989 yılında kurulduğunu dile getiren Burak Önder, şöyle konuştu: “2008 yılından sonra iyi bir ihracat ekibi kurmaya karar verdik. Bu süreçte üretim hacmimiz de hızla arttı. Yeni fabrikamıza taşındık. Burada toplam 250’e yakın çalışanımız mevcut. Şu an ‘Made in Turkey’ ibaresiyle ürünlerimizi dünya devi süpermarket zincirlerinin raflarına koymayı başardık. 2017 yılında üretimimizin yaklaşık yüzde 65’ini ihraç ettik. Pazar çeşitliliği önem verdiğimiz konulardan birisi. ‘Yumurtaları farklı sepetlere koyma’ ilkesini önemsiyoruz. Bu yüzden özellikle 2011 yılından sonra Latin Amerika ve Uzak Doğu pazarına açıldık. Bu bölgede ki sektörel fuarlara katılmakla birlikte, elimizde numune çantaları ile bire bir bu ülkelere ziyaretler düzenleyerek kendimizi tanıttık. 17 gün Latin Amerika’da elimde numunelerimle ülke ülke gezdiğimi bilirim. Bugün bu bölgede; Kolombiya, Peru, Şili, Uruguay, Paraguay, Brezilya, Porto Rico, Costa Rica, Panama, Meksika’ya ihracatımız var.

ÖZEL MARKALI ÜRÜNLER
Her yıl otalama 30 ülkeyi ziyaret ediyoruz. Bu ülkelerde sadece müşteriler ile ilişki kurmuyoruz. Bir yandan yeni kontaklar ararken; diğer taraftan da dünyada sektörel gelişimleri ve rakipleri görme fırsatı buluyoruz. Bugün evlerde kullanılan plastik limon sıkacaklarından kâselere, saklama kaplarından süzgeçlere, kapı askılıklarından bardaklara kadar 500 çeşit ürün üretiyoruz. Bu ürünleri üretirken değer katmaya, yani farklılaşmaya çalışıyoruz. Ürünleri tasarımla birlikte daha fonksiyonel hale getirip satışa sunuyoruz. Bu sayede karlılığımızı ve ihracatta değerimizi yukarılara çekmiş oluyoruz. Ürünlerimizi üretirken Avrupa normlarına uygun kaliteli hammaddeleri kullanıyor, mutfaklarımız için sağlıklı ürünler ortaya çıkarıyoruz. Ürettiğimiz ürünler Avrupalı ülkelerin istediği en zor testleri bile geçiyor. Bu sayede Avrupa’da ve dünyada bir çok ünlü markaya ve markete özel markalı ürünler yapabiliyoruz.”

Türk plastiğini Walmart’a soktu

AR-GE’YE YÖNELMELİYİZ
PLASTİK ev ve mutfak eşyaları sektörünün ihracatta önemli bir değere sahip olduğunu dile getiren Burak Önder, “Dünyada güçlü bir sektörüz fakat katma değerli ihracat yapma konusunda sıkıntılarımız var. Çin’den dahi ucuza ürün satıyoruz. Bunun sıkıntısı da; firmalarımız tasarıma, Ar-Ge’ye, imalat teknolojilerine gerekli bütçeleri ayıramaması. Diğer yandan ihracat fazlası veren sektörümüz; güçlü yan sanayi, köklü sektör tecrübesi, lojistik üstünlükleri, fiyatta rekabetçiliği ve kalitesiyle dünya pazarında her geçen gün daha güçlü duruma gelecek potansiyeli var. Yüzde 49 oranında ağırlıklı pazarımız Avrupa olsa da, sektör olarak dünyanın 147 ülkesine ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Yine Avrupa ülkeleri KG başı ihracatta en karlı sattığımız bölge. Avrupa’da ünlü birçok markaya da özel markalı ürünler yapıyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle