GeriEkonomi Türk pilotlara çağrı yaptı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk pilotlara çağrı yaptı

Türk pilotlara çağrı yaptı
refid:15065037 ilişkili resim dosyası

Fyldubai kabin görevlileri arasında Türk çalışan olduğunu ancak, Türk pilot bulunmadığını kaydeden Ghaith Al Ghaith, “Uçuş ekibimizde Türk pilot görmekten de memnun oluruz. Başvuru yapmak isteyen olursa memnuniyetle bu başvurularını almak isteriz” diye konuştu.

Dubai Emirliği’nin sahip olduğu düşük maliyetli havayolu şirketi flydubai uçuş ağına Türkiye’yi de ekledi. Halen 18 değişik noktaya uçuş yapan flydubai İstanbul’a ilk seferini dün gece itibariyle gerçekleştirdi. Flydubai ilk aşamada İstanbul’da haftada iki gün karşılıklı dört sefer düzenleyecek.

Türkiye seferlerinin başlaması dolayısıyla İstanbul’da bir basın toplantısı düzenleyen flydubai CEO’su Ghaith Al Ghaith, İstanbul’un 18. destinasyon olduğunu, yakın bir zaman içinde bu sayıyı 21’e çıkaracaklarını belirterek, bu yıl sonunda bölgede uçtukları nokta sayısını toplam 30’a yükselteceklerini söyledi. Flydubai’nin öncelikle Dubai merkez olmak üzere 4.5 saatlik uçuş süresindeki noktalara uçma hedefine odaklandığının altını çizen Ghaith Al Ghaith, “Bu coğrafyada 2.5 milyar insan yaşıyor. Bizim hizmetimiz esas olarak 4.5 saati geçmeyen mesafelere odaklanmak ve bu pazarlarda büyümek olacak. Agresif bir büyüme yaklaşımımız yok, bu nedenle şirket satın almak ve birleşmek gibi inorganik büyümek de hedeflemiyoruz” dedi.

“UÇAKLARIMIZ ÇOK YENİ, TEKNİK-BAKIM MASRAFI YOK”

Boeing 737 serisinden 2008 yılında 50 uçak siparişi verdiklerini ve teslim aldıkları uçak sayısının halen 9 olduğunun aktaran Ghaith Al Ghaith, tümü en son model uçaklardan oluşan uçak filosu ve yüksek eğitimli uçuş personeli ile hizmette en üst düzeyde güvenilirlik sunduklarını ifade ederek, “Uçaklarımız çok yeni olduğu için teknik bakım gibi masraflarımız en düşük düzeyde. Ayrıca el bagajı taşımayan ve yiyecek-içecek servisinden yararlanmayan yolcularımıza aynı fiyatı uygulamak doğru bir yöntem değil. Biz bu sayede düşük fiyatlar açıklayabiliyoruz” diye konuştu.

Güçlü bir ağa sahip olmanın flydubai’nin başarısında çok önemli bir rol oynadığını vurgulayan Ghaith Al Ghaith “ Avrupa’ya açılan kapı olarak İstanbul’u da ağımızın 18. destinasyonu olarak açmaktan mutluluk duyuyoruz. İstanbul, kısa bir tatil yapmak isteyen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) vatandaşları için en popüler destinasyonlardan biri. Tarihi zenginlikleri ve geniş alışveriş seçenekleriyle, İstanbul’da ziyaretçilerin ilgisini çekecek birçok nokta var. Bu yıl İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olmasıyla flydubai’nin basit, karmaşıklıktan uzak ve düşük ücretlerini bir araya getirdiğinizde, bu tarihi kenti ziyaret etmek için daha iyi bir zaman düşünülemez” dedi.

Konuşmasında Türk yetkililere de teşekkür eden Al Ghaith şu görüşleri dile getirdi:

“Bütün bunları gerçekleştirmemize sağladıkları destek için Türk yetkililerine teşekkür ediyor ve her iki ülkenin ekonomisinin ve uluslarımız arasında seyahat eden insanların iyiliği için, kurduğumuz bu ortaklığı sürdürmeyi umut ediyoruz.flydubai’nin İstanbul’a başlayan uçuş hizmetleri, Türkiye’yle BAE arasındaki yıllık yaklaşık 9 milyar dolar değerindeki büyüyen ticaret ilişkisini daha da güçlendirecek”.

“İSTANBUL’A HER GÜN UÇMAYI, ARDINDAN YENİ ROTALAR AÇMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Ghaith Al Ghaith, düşük maliyetli olarak uçmak suretiyle Türkiye ile BAE arasında yolcu trafiğinin daha da artacağını sadece iş amaçlı ziyaretlerin değil, karşılıklı olarak kısa süreli kalış içeren turistik ziyaretlerin de yoğunlaşacağını belirterek “Şu anda İstanbul’da haftada 2 uçuş yapıyoruz. Biz öncelikle İstanbul’a olan uçuşlarımızı arttırmayı ve belirli bir zaman sonra her gün uçmayı düşünüyoruz. Ardından belki İzmir’in yanı sıra bir iki merkezi daha rotamıza dahil edebiliriz. Sabiha Gökşen Havaalanı çok modern ve çok iyi hizmetler sunuyor. Bu nedenle bu havaalanını tercih ettik” dedi.

TÜRK PİLOTLARA ÇAĞRI YAPTI

Emirates’ten ayrı bir havayolu olduklarının altını çizen Ghaith Al Ghaith, “Biz düşük fiyatlı uçuş sunuyoruz. Ancak mühendislik ve teknik bakım ve catering hizmetlerini Emirates’ten alıyoruz” dedi. Ghaith Al Ghaith, toplantıda soruları yanıtlarken uçuş ekibi içinde Türk pilot bulunmadığını ancak kabin görevlileri arasında Türk çalışanlar olduğunu belirterek, “flydubai’nin şu an 518 personeli bulunuyor. Eğer flydubai’de görev almak isteyen Türk pilotlar olursa onların da başvurusunu memnuniyetle bekliyoruz” diyerek çağrıda bulundu.

Tek yön İstanbul uçuşlarının, tüm vergiler ve bir parça el bagajı dahil olmak üzere, 450 BAE Dinarı’ndan başladığını belirten Ghaith Al Ghaith, “flydubai, müşterilerin sadece almak istediği hizmetler için para ödemesiyle, basit bir model sunuyor. Tüm vergiler ve her yolcu için en fazla 10 kg olmak üzere bir parça el bagajı, bilet fiyatına dahil. Yolcular, ilk parça için sadece 60 BAE Dinarı, kontenjana tabi olmak kaydıyla, en fazla 32 kg olabilecek ikinci parça içinse 150 BAE Dinarı karşılığında, bagajlarını check-in yaptırma seçeneğine de sahip bulunuyorlar” dedi.

Ghaith Al Ghaith bir soru üzerine şu an en düşük fiyatın Euro bazında 90 Euro olduğunu belirterek, “Bu fiyatlar tabi ki şu aşamada uyguladığımız özel fiyatlar. Bu rakamlar artabilir de, pazardaki performansımıza ve yolcu sayısındaki gelişmeye göre azalabilir de. Fiyatlarımızı tümüyle pazar koşulları belirleyecektir” diye konuştu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle