GeriEkonomi Türk müteahhitleri ABD büyükelçisi teselli etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk müteahhitleri ABD büyükelçisi teselli etti

Türk müteahhitleri ABD büyükelçisi teselli etti
refid:17694695 ilişkili resim dosyası

Libya’daki savaş nedeniyle 17 milyar dolarlık işlerini bırakmak zorunda kalan Türk müteahhitleri ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone teselli etti. Büyükelçi, “Risk, zorluk ne kadar büyük olursa getirisi de o kadar büyük olacaktır. Şuna inanmak zorundayız ki kayıplarımız var ama oraya refah döndüğünde Türk firmaları yine orada olacaklar” dedi.

Türkiye Müteahhitler Birliği'nin yemekli sohbet toplantısına konuk olan Ricciardone, Türkiye-ABD ticari ve ekonomik ilişkileri üzerine bir konuşma yaptı. Konuşmasına Türkçe ve Atatürk'ten bir alıntı ile başlayan Büyükelçi, Atatürk'ün "Vatan imar istiyor, zenginlik ve refah istiyor,  bilim ve ustalık, yüksek uygarlık, hür düşünce ve hür yaşayış istiyor" sözlerine atıfta bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama'nın kendisini  Ankara'ya gönderirken ilişkileri ve iki ülke arasındaki işbirliğini ekonomi de  dahil her alanda geliştirme talimatı verdiğini söyledi. Türk müteahhitlerinin dünyanın Afganistan gibi pek çok  zorlu bölgesinde iş yaparak kendini kanıtladığını vurguladı. Büyükelçi  Ricciardone, babasının da müteahhit, küçük bir iş adamı olduğunu belirterek, bu nedenle  büyük fikirlere sahip küçük işyerlerinin dünyayı nasıl değiştirebildiğini  bildiğini söyledi.

Aysel ALP yazıyor
hurriyet.com.tr

AYRILANLAR YENİDEN DÖNÜYOR 

Ricciardone, Büyükelçilikte iki ülke arasındaki ticaret, yatırım ve işbirliğinin gelişmesi konusunda çalışan 6 kişilik ekibini de işadamlarına tanıttı. Her konuda bu isimlerden bilgi ve yardım alabileceklerini belirten Büyükelçi, Amerikalı firmaların Türk firmalarla üçüncü ülkeler de dahil olmak üzere işbirliği yapmak istediklerini bildirdi. Yıllar önce Türkiye’den ayrılan ABD’li firmaların yeniden dönmeye başladıklarını kaydeden Ricciardone, 20 yıl önce ayrılan Parsons firmasının yeniden Türkiye’ye gelmek istediğini anlattı.

ÇIKARLARIMIZ ORTAK

Büyükelçi’nin konuşmasının ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Ancak işadamlarının hiç soru sormaması dikkat çekti. Akşamın tek sorusu bir gazeteciden geldi. Türk firmalarının Libya’da milyarlarca dolarlık işlerinin kaldığını anımsatarak, durumlarının ne olacağını sordu.

Ricciardone, Türkiye ile ABD'nin Libya'da çok önemli ortak çıkarları bulunduğunu belirterek,  iki ülkenin de önceliği Libya halkının ve oradaki vatandaşlarının güvenliğinin  sağlanmasına verdiğini vurguladı. Türk hükümetinin mucizevi ve başarılı bir operasyonla Libya'daki 25 bin  Türk işçisini kurtardığını anımsattı. Libya lideri Muammer  Kaddafi'nin acımasız bir şekilde kendi halkına zarar verdiğini söyleyerek, bunun  üzerine herkesin Kaddafi'nin durdurulması gerektiği konusunda görüş birliğine  vardığını, Türkiye'nin de aynı şekilde düşündüğünü aktardı.

Türkiye'nin siyasi çözüm için yol  haritası sunduğunu belirten Büyükelçi, "Türkiye'nin yeteneklerine güveniyoruz. Türkiye'ye bu katkılarından dolayı müteşekkiriz” dedi.

BÜYÜK AVANTAJLARINIZ VAR

Türk firmalarının şu anda Libya ile iş yapamadıklarını bildiğini,  bunların zor zamanlar olduğunu aktaran Ricciardone, ancak Libya halkı refaha  ulaştığı zaman yine çok güvendikleri Türk işçileri ve firmaları ile çalışmak  isteyeceklerini kaydetti. Buna ilişkin olarak Irak örneğini veren Ricciardone,  Türk firmalarının Irak'ta şu anda çok büyük işler yaptıklarını, ilerde Libya için  de aynı durumun söz konusu olacağını, Türkiye'nin bu ülkede çok büyük avantajlara  sahip olacağını belirtti.

AMERİKALI FİRMALAR GELİYOR

Riccardione, konuşmasında Kuzey Afrika, Irak ve Afganistan’da problemler olduğunu ancak risk, zorluk  ne kadar büyük olursa getirisinin de büyük olacağını söyledi. Türk firmalarının bir markaya dönüştüğünü, dünyada risk almalarıyla tanındığını anlatan Riccardione, Amerikalı firmaların finansman ve teminatlar konusunda Türklerle ortaklık yapabileceğinin altını çizdi.

Büyükelçisi Ricciardone, Amerikan Eximbank'ın Türkiye'de  portföyünün 3 milyar dolara ulaştığını, belirterek iki ülke Eximbankı arasında “ortak finansmanı mümkün kılmak”  istediklerini, buna yönelik proje üzerinde çalıştıklarını söyledi.

 ABD firmalarının Türkiye'deki büyük ölçekli yatırımları ve ortaklıkları  hakkında bilgi veren Ricciardone, iki ülke yatırımcıları arasındaki işbirliğinin  artırılmasını istediklerini belirtti. ABD hükümeti olarak, dış ticaret hizmetlerinde 7 Türk  delegasyonunu ABD ve Avrupa'ya çekeceklerini söyledi. Özellikle enerji, sağlık hizmetleri,  enformasyon, iletişim teknolojileri ve havacılık alanında faaliyetler  gerçekleşeceğini belirtti. Büyük ticaret fuarlarına yapılacak olan bu ziyaretlerle Türk  firmalarının stratejik, uzun vadeli ortaklıklarını Amerikalı muadilleriyle  kurabileceklerini kaydetti.

Büyükelçi, “Büyük teknolojileri, en son teknolojileri burada  öğrenebileceksiniz ve kendi pazarınızı da gelecekte küresel pazarda, ABD'de nasıl  yerleştirebilirsiniz, pozisyonlandırabilirsiniz bunları görebileceksiniz” dedi.

Haziran ayında çok sektörlü ama özellikle petrol ve gaz sektörüne  yoğunlaşan 15 şirketin, ABD'den İstanbul'a ve Ankara'ya geleceği bilgisini aktardı. Ekim ayında bir  ticaret delegasyonu ile 15-20 Amerikan şirketinden oluşan bir grubun enerji  sektöründe çalışmak üzere Ankara ve İzmir'e geleceklerini söyledi.

ZARARLARIMIZ KARŞILANSIN

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Emin Sazak, iki ülke  Eximbanklarının sağlayacağı finansal destekle özellikle gelişmekte olan ülkelerde  Türk ve ABD firmalarının birlikte projeler üstlenmesinin, mevcut işbirliğinin  daha üst noktalara taşınması açısından önem taşıdığını belirtti.

Sazak, “Bu  tablo, dünyada, bölgemizde, ülkemizde ve biz inşaat sektörü mensuplarında büyük  kaygı uyandırmaktadır. Olayların ne kadar yaygınlaşacağını, nasıl ve ne zaman  sona ereceğini tahmin edememek, kaygılarımızı daha da artırmaktadır” dedi.

Libya'da iş yapan yabancı firmaların uğrayacağı zararların minimize  edilmesi ve bugüne kadar oluşan zararların tazmini için uluslararası önlemlerin  de alınmasını isteyen Sazak, Birleşmiş Milletler veya başka uluslararası üst  otoriteler nezdinde çözüm üretilmesi gerektiğini kaydetti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle