Türk malı yatlar dünyanın gözdesi

Hürriyet Haber
13.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk yatçılık sektörü, dünyanın en çok tercih edilen yatları arasına girmeyi başardı. Türkiye, yatçılık konusundaki en tanınmış uluslararası yayın olan Show Boat International'ın ‘en çok sipariş alan ülke’ sıralamasında 7'nci sırada yer aldı.

Türk işçiliğini modern teknoloji ile birleştirerek kısa sürede dünya yatçılık çevrelerinde dikkatleri üzerine çeken Türk yatçılık sektörü, uluslararası yatçılık sektörünün en önemli dergisi Show Boat International'ın ‘en çok sipariş alan ülke’ sıralamasında 7'nci sırada yer aldı.

Derginin araştırmasına göre 1997 yılında sipariş oranını yüzde 147 oranında artıran Türkiye, sipariş sıralamasında ABD, İtalya, Hollanda, İngiltere, Almanya ve Kanada'nın hemen arkasında yer alma başarısını gösterdi. Dergi, ülkelerin 1993-1997 dönemindeki performanslarını değerlendirirken sırasıyla ABD İtalya ve Hollanda'yı ‘üç büyükler’ olarak tanımladı.

HIZLI BÜYÜME

Dergiye göre, Türkiye, İngiltere, Almanya ve Kanada ile birlikte ‘‘yükselen yıldızlar’’ kategorisine girdi. Türkiye, 1997 sipariş artışı performansında ise yüzde 147'lik artışla, sipariş oranını yüzde 223 oranında yükselterek patlama gösteren İngiltere'den hemen sonra yer aldı. Türk işçiliğini dünya standartlarıyla birleştirerek, özgün tasarımlı tekneler üreten Notika Teknik firması da ‘en çok sipariş alan yat üreticileri’ sıralamasında 279 üretici firma arasında ‘‘Top 15’’ listesine girdi.

SERTİFİKALI YATÇI

Notika Teknik, 1986 yılından bu yana özgün tasarımları, modern teknoloji ve Türk işçiliği ile birleştirerek Tuzla'da faaliyet gösteriyor. Notika Teknik, yatçılık sektöründe gerek çalışma ortamı gerekse üretilen ürünün uluslararası standartlara uygunluğunu denetleyerek belgeleyen Alman Lloyd firmasının sertifikasını alan ilk Türk firması ünvanını taşıyor.

ULUSLARARASI TERCİH

Türkiye’de üretilen yat ve tekneler, son yıllarda yurtdışında düzenlenen uluslararası fuarlarda da en fazla sipariş edilen yatlar arasında bulunuyor. Türkiye, yat sektöründe özellikle işçilik konusunda dünyanın en fazla tercih edilen ulkeleri arasında bulunuyor. Pek çok Avrupalı zenginin özel yatlarının üretimi için türkiye’de bulunan yat tersanelerini seçtiği biliniyor.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı