GeriEkonomi Türk malı oto isteyenler yüzde 72’ye yükseldi 20-25 bin liralık fiyat öne çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk malı oto isteyenler yüzde 72’ye yükseldi 20-25 bin liralık fiyat öne çıktı

Türk malı oto isteyenler yüzde 72’ye yükseldi 20-25 bin liralık fiyat öne çıktı
refid:19582763 ilişkili resim dosyası

Türkiye’de 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin (OYDER) Başkanı Şükrü Ilısal, Türk halkının yerli kelimesini sahiplendiğini belirterek, “Türkiye’de yerli oto üreten markaların satışları her geçen gün artıyor” dedi.

Türkiye’de otomobil üretmese de, sadece ticari araç üreten firmaların bile yerli marka olarak algılandığını söyleyen Ilısal, bugün Ford, Renault, Fiat markalarının yerli olarak algılandığı için daha çok sattığını ve büyüyen pazardan daha fazla pay aldığını belirtti.

Yerli oto yükseliyor

Türkiye’de yerli markadan önce yerli otomobil üretiminin teşvik edilmesi gerektiğini kaydeden Ilısal, “2012-2013 yıllarında yeni otomobil üretimlerini çekerek, yerli-ithal oranını yüzde 30-70’den yüzde 50-50’ye getirmemiz lazım. Zenginleşen toplumlarda öncelikli olarak ev ve otomobil alınacaktır. Kimse satışlara sınırlama getiremez. Bu yüzden yapılacak şey ithalat ornanını dengeli bir şekilde aşağıya çekmektir” diye konuştu. Türk malı otomobile desteğin her geçen gün arttığını kaydeden Ilısal, şunları anlattı: “Henüz üretimine dair sanayicilerden ses çıkmazken, tüketicinin desteği yaptığımız anketlerde de görülüyor. ‘Otomotiv Müşteri Profili’ araştırmasının sonuçlarına göre bugün tüketicilerin yüzde 80’i yerli otomobile destek verirken, yüzde 72’si satın alırım yanıtını verdi. 6 ay önce yaptığımız aynı araştırmada ise ankete katılanların yüzde 60’ı yerli marka otomobile destek verirken, sadece yüzde 16’sı satın alırım demişti.”

Hemen yolda isteniyor

Türkiye çapında 2 bin kişiyle yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, ankete katılanların yüzde 76’si yerli marka otomobilin hemen yollara çıkmasını isterken, fiyatının ise 20-25 bin TL olmasını arzu ettiklerini söyledi. Araştırmanın sonuçlarında öncelikli olarak 2011 yılının tamamında yeni otomobil alımını genel olarak makro düzeyde tetikleyen en önemli iki unsur olarak sırasıyla fiyat/vergi oranlarının uygunluğu (yüzde 41) ve hemen ardından kredi olanaklarının sağladığı avantajlar (yüzde 25) geliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle