Türk kamyonu BMC dünya markası oluyor

Hürriyet Haber
28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

ALMANYA'nın Frankfurt Kenti'nde açılan 58. Ticari Araç Fuarı'na bu yıl üçüncü kez katılan yüzde yüz Türk kamyonu BMC dünya devleriyle yarıştı. Avrupa'ya ihraç edilen ilk Türk kamyonu Profesyonel serisinden araçların sergilendiği stand ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

Profesyonel 622 modeliyle 1998'de İngiltere'ye ihraç edilerek Avrupa'yla tanışan BMC'nin hedefi dünya pazarında ilk 10'a girebilmek. İngiltere, İspanya, Portekiz ve İrlanda'nın yanı sıra Asya, Afrika ile Ortadoğu'da birçok ülkeye de yüzde yüz Türk kamyonu olarak ihraç edilen BMC, artık ABD pazarında da yer edinmeyi hedefliyor.

İHRACAT SEFERBERLİĞİ

Dünya markası olma yolunda hızla ilerleyen BMC'nin Genel Müdürü Mehmet Demirpençe, ‘‘İhracat seferberliği başlattık. Tek pazar Türkiye değil tüm dünyadır. Hedefimiz de dünya pazarında ilk 10'a girmek’’ diye konuştu. Bağımsız bir Türk otomotiv şirketi olmaktan gurur duyduklarını belirten Demirpençe, ‘‘Arkamızda bizi destekleyen hiçbir yabancı ana kuruluş yok. Biz Türk mühendisine, Türk insanına inanıyoruz ve bir dünya markası olmak için emin adımlarla ilerliyoruz’’ dedi.

BMC'nin yurtdışı pazarlamasından sorumlu Turgut Cankılıç da, ‘‘2 yıl önce Avrupa pazarına girdik. 55 ülkeye ihracat yapıyoruz.’’ diyerek, yılda yaklaşık 15 bin araç ürettiklerini söyledi.

Tüm dünya markalarının bulunduğu Türkiye'de iç pazarın yüzde otuzunu elinde bulunduran BMC'nin motor, şasi, mekanik aksam, fren donanımı, elektrik sistemi gibi tüm ayrıntıları Türk mühendisleri tarafından İzmir'deki fabrikada tasarlanıyor.

Türkiye'yi yurtdışı fuarlarda temsil eden ilk Türk otomotiv firması olan BMC, ilk dizel motorlu kamyonu üreterek sektöre katkılarda bulundu. BMC, benzinli araçların dizel adaptasyonunu da yapan ilk Türk otomotiv şirketi. Ticari araç sektöründe yurtdışına lisans vermiş ilk ve tek Türk kuruluşu olan BMC, kendi Çıraklık Okulu'nu kurarak fabrikasına vasıflı işçi yetiştiren ilk şirket olma ünvanını da elinde bulunduruyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı