GeriEkonomi Türk-İş: "Yeni yasa hayırlı olsun"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk-İş: "Yeni yasa hayırlı olsun"

Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay, sosyal güvenlik sisteminin kendini taşımama noktasına geldiğini belirterek, “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Atalay, bayramlaşma töreni için geldiği Türkiye Demiryol İşçileri Sendikası (Demiryol-İş) Sakarya Şubesinde, yaptığı açıklamada, yasa yürürlüğe girmeden önce Türk-İş bünyesinde sendikaların katılımıyla bir komisyon oluşturduklarını söyledi.

Komisyonun, emeklilik yaşının 65'e yükseltilmesi ve prim ödeme gün sayısının 9 bin olarak belirlenmesine itiraz ettiğini kaydeden Atalay, şöyle konuştu:
“Komisyon olarak 19 tane olumsuz madde tespit etmiştik. 65 yaş sınırı ve 9 bin günlük prim ödeme gün sayısı bu işin ana maddesiydi. 9 bin günlük prim ödeme şartı ortadan kalktı ve şimdi kademeli 65 yaş geldi. Şu anda 65 yaş açısından bir sıkıntı var mı? Yok, ama ileriki dönemlerde özellikle son 30 yıla yayılan dönemle ilgili bir sıkıntı var. Onun dışında yasanın büyük bölümünde Türk-İş olarak örtüştük. Türk-İş olarak 65 yaş ve maaş bağlama ile ilgili tedirginliğimiz devam ediyor. Yasanın iyi tarafları da var. Yüksek prim ödeyenler, hiç sigortası olmayanlar ve güvencesi olmayanlarla ilgili iyi tarafları var. Türk-İş olarak kanunla ilgili toplumun bilinçlenmesi noktasında geniş kapsamlı kitapçıklar hazırlattık. Önümüzdeki günlerde seminerlerin ana gündem maddesi bu kanun olacak.”

Sosyal güvenlik sisteminin tıkanma noktasına geldiğini belirten Atalay, sözlerine şöyle devam etti:
“Şöyle bir şey daha var; sistem kendini taşımama noktasına gelmişti. İşin o yönünü de bilmek lazım. Sistem taşımıyor. Dünyanın en gelişmiş ülkesinde 4 çalışana bir emekli, orta düzeydeki ülkelerde 2,5 çalışana bir emekli, bizim ülkemizde ise 1,5 çalışana bir emekli düşüyor. Sistem kendini taşımayacak duruma gelmişti. Yasanın hayırlı olmasını diliyorum. Önümüzdeki günlerde bu iki konuyla ilgili Türk-İş'in talepleri doğrultusunda hükümet yeni bir yasal düzenleme yaptığı zaman yasa, güzel bir yasa olur diye düşünüyorum.”

Ergün Atalay, Türkiye'nin, Amerika'da banka iflaslarıyla devam eden ekonomik krizin korkulu günlerini aştığına inandıklarını da belirterek, 10 gün önce oldukça etkili olan krizin etkisini kaybettiğini düşündüğünü sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle