GeriEkonomi Türk-İş’ten Erdoğan’a: Şeker terörü kapımızda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk-İş’ten Erdoğan’a: Şeker terörü kapımızda

Türk-İş, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı "şeker terörü kapıda" diyerek uyardı. Türk-İş yöneticileri dün akşam görüştükleri Erdoğan’a, AKP milletvekillerini de isyan ettiren şeker kotası şikayetini aktardı.

Türk-İş yöneticileri, Erdoğan’a verdikleri raporda, şeker kotası nedeniyle fabrikaların kapanmasının 6 milyon kişiyi etkileyeceği belirtilerek, bunun yaratacağı göçün büyük kentlerde güvenlik sorunları ile terörü olağanüstü boyutlara tırmandıracağı uyarısında bulunuldu. Raporda, kotaların ülkeye büyük miktarda kaçak şeker ve tatlandırıcı girmesine neden olduğu da belirtildi.

ÜCRETLİYE YENİ YÜK:

Raporda, açıklanan son vergi indirimlerinin ücretlilere yeni yükler getirdiği de savunuldu. "Bugün asgari ücretlinin ödemiş olduğu verginin altında vergi ödeyen mükellefler bulunmaktadır. Bu değişiklik sonucu, orta gelir grupları daha fazla vergi ödeyecektir" denilen raporda, ekonomik ve mali yapıyı alt üst eden kayıt dışı ekonominin sosyal güvenlik sisteminin etkinliğini de bozduğu bildirildi.

SSK’DA SORUNLAR ARTTI:

"Sosyal güvenlik reformunu en çok isteyenler biziz" denilen raporda, ancak düşünülen düzenlemeyle sorunların çözülmeyeceği, aksine yükümlülüklerin arttırılıp, hakların daraltılacağı uyarısında bulunuldu. "Oysa sorunun çözümü basittir" denilen raporda, "Birincisi, aktüeryal dengenin aktif-pasif dengesi üzerine oturtulması, ikincisi, kurumun özerk bir yönetime kavuşturulması gerekmektedir" denildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle