GeriEkonomi Türk-İş: SEKA yandaşa peşkeş çekiliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk-İş: SEKA yandaşa peşkeş çekiliyor

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın, "SEKA, İzmit halkına peşkeş çekiliyor" sözlerine tepki gösterdi. Kılıç, SEKA’nın değerli arazilerinin hükümet tarafından yandaşlarına ve siyasi arkadaşlarına peşkeş çekilmek istendiğini savundu.

Kılıç, SEKA İzmit İşletmesinin kapatılmasıyla ilgili olarak Selüloz-İş Sendikası Genel Başkanı Ergin Alşan ve SEKA işçilerinin de katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi. İşçiler, "SEKA’lı olunmaz SEKA’lı doğulur. SEKA’yı kapatanlar şerefsiz çocuğudur", "SEKA’yı kapatın görelim sizi, siyasetçi katili yapmayın bizi. Korkutmaz cezaevi, ölümüne direnir SEKA işçisi" "Her yer SEKA her yer direniş, vur de vuralım öl de ölelim" sloganları attılar. Kılıç ise, işçilerden "Öl de ölelim" sloganını atmamalarını isterken, "Ne vuralım ne ölelim, birlikte mücadele edelim" dedi.

"SEKA’YA 5-6 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YETER"

SEKA İzmit İşletmesi’ne en son 1980 yılında yatırım yapıldığını, işletmenin sürekli küçültülmeye çalışıldığını ve makinelerinin satıldığını belirten Kılıç, işletmenin toplam kurulu kapasitesinin olması gerekenin çok altında olduğunu, bu geriye düşüşün uzun zamandan beri uygulanan bilinçli politikanın sonucu gerçekleştiğini iddia etti.

Kılıç, "Oysa ki hortumculara milyarlarca dolar kaynakları kaptıran, IMF’ye ve Dünya Bankası’na milyarlarca dolar faiz aktaran hükümetler SEKA’ya yalnızca 5-6 milyon dolarlık bir yatırım yapsalar SEKA Avrupa ülkeleriyle rekabet yapabilecek çeşit ve kalitede kağıt üreten bir işletmemiz olacaktır" dedi.

"DAMAT FERİT BÜROKRATLARINDAN FARKSIZLAR"

Kılıç, SEKA’nın kapatılmasına bazı ekonomik nedenleri gerekçe gösterenlerin, gerçekte SEKA’nın 600 bin dönüm arazisine göz diktiklerini, arazinin rantından yararlanmak istediklerini savundu.

SİYASİ GAF

Kılıç, Maliye Bakanı Unakıtan’ı SEKA arazisinin, "İzmit halkına peşkeş çekildiği" yönündeki sözlerini de, "Halka peşkeş çekilmez, hizmet edilir. Halka peşkeş çekildiği yönündeki sözler dünyanın en büyük siyasi gafıdır, saygısızlıktır" dedi.

Petkim'de işçi eylemi
Unakıtan: Büyüterek özelleştireceğiz


Yorumları Göster
Yorumları Gizle