GeriEkonomi Türk-İş: AB'ye uyumu hızlandırın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk-İş: AB'ye uyumu hızlandırın

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu Adapazarı'nda toplandı. Türk-İş Başkanı Bayram Meral, Hükümetimiz AB'ye tam üyelik koşullarını bir an önce yerine getirmeli'' dedi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Bayram Meral, deprem bölgesine verilen desteklerin, acının giderilmesini sağlayamadığını belirterek, bölgeye yapılan katkıların kararlı biçimde sürdürülmesi çağrısında bulundu. Meral, Adapazarı'nda toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Türk-İş'in, 17 Ağustos ve 12 Kasım'daki depremlerden sonra, tüm sendikalarıyla birlikte ayrım gözetmeden depremzedelerin yardımına koştuğunu belirterek, depremzedelere maddi ve manevi destek vermeyi sürdürdüklerini söyledi.

Türk-İş'in Aralık ayında yapılan 18. Genel Kurulu'nun ardından önemli gelişmeler olduğuna dikkati çeken Meral, şunları söyledi:

‘‘Helsinki zirvesinde Türkiye'nin aday üyeliğe kabulü önemli ve olumlu gelişmedir. Hükümetimiz tam üyelik koşullarını bir an önce yerine getirmeli, Türkiye, Avrupa Birliği'nin eşit hak ve yükümlülüklere sahip bir üyesi olmalıdır. Türk-İş olarak, Avrupa Birliği saflarına bir an önce katılabilmemiziçin, ulusal ve uluslararası düzeylerde kendi sahamızda üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getiriyoruz ve getireceğiz. Avrupa Birliği'ne üyeliğin önşartlarından biri, ülkede sosyal diyaloğun sağlıklı biçimde işlemesidir. Bugün Türkiye'de bunu yeterince göremiyoruz. Dileğimiz, ülkemizde huzurun ve istikrarın güçlenmesine de büyük katkısı bulunacak sosyal diyalog platformlarının oluşturulması ve işletilmesidir.’’

ÇALIŞANLARIN SORUNLARI

Türk-İş'in gündemindeki sorunların başında işsizlik, enflasyon, özelleştirme, geçici işçiler, işçi alacakları, asgari ücret, zorunlu tasarruf fonu, iş güvencesi, işçi-memur ayrımı, SSK'daki olumsuzlukların geldiğini dile getiren Meral, şöyle devam etti:

‘‘Bugün ülkemizde bir aylık asgari ücret 80 milyon 682 bin liradır.İşçi ve Bağ-Kur emeklilerine her ay gerçekleşen enflasyon oranında birzam verilirken, memurlara ve memur emeklilerine altı aylık dönem için yüzde 15 oranında zam yapılmıştır. Dar ve sabit gelirli bu insanlar, yoksullukla, enflasyonla, her türlü diğer sorunlarla karşı karşıyadır.’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle