GeriEkonomi Türk-İş 170 bin futbolcuya sendika için düğmeye bastı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk-İş 170 bin futbolcuya sendika için düğmeye bastı

Türk-İş 170 bin futbolcuya sendika için düğmeye bastı
refid:3958473 ilişkili resim dosyası

Türk-İş futbolcu ve sanatçıları sendikal örgütlenmeye kavuşturmak amacıyla çalışma başlattı. Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, futbolcular ve sanatçıların da sendikalı olması için başlattıkları çalışma kapsamında Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy’la da görüşeceklerini kaydetti.

TÜRK-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, sanatçılar ve sayıları 170 bini bulan amatör ve profesyonel futbolcuları da birer sendika çatısı altında toplayabilmek için çalışma başlattıklarını açıkladı. Salih Kılıç, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında futbolcu ve sanatçıların da emekçi olduğunu belirterek, "Futbolcular ve sanatçıların da sendikalı olması için çalışma yapıyoruz" dedi. İngiltere başta olmak üzere Avrupa’nın pek çok ülkesinde futbolcu ve sanatçıların sendikaları olduğunu ifade eden Kılıç, önümüzdeki günlerde Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy’u ziyaret ederek, bu talebi ileteceklerini bildirdi.

YASA GEREKİYOR: Kılıç, futbolcuların sendika üyesi olabilmeleri için Sendikalar Yasası’nın 4’üncü maddesindeki futbolcuların sendikalı olmasını engelleyen istisnanın kaldırılması gerektiğini kaydetti. Kılıç, hakem ve antrenörlerin sendika üyesi olabildiğini ancak futbolculara bu hakkın tanınmadığını bildirdi. Kılıç Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav’a futbolcuların sendikalı olmasına ilişkin taleplerini ilettiklerini ifade eden Kılıç, Cavcav’dan "Nereden çıkarıyorsunuz bunu?" yanıtını aldıklarını anlattı. Cavcav’a "Sizin de birliğiniz var" yanıtını verdiklerini belirten Kılıç, onların da bir işveren sendikası kurmasını önerdiğini ifade etti.

SEYİRCİ BİZE KÜFREDER: Futbolcuların sendikalı olması durumunda yürütülecek toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine futbolcuların greve çıkabileceğinin anımsatılması üzerine Kılıç, "O zaman da seyirci bize küfreder. Bu bir demokrasi kültürü, İngiltere, İspanya ve İtalya’da var, Türkiye’de neden olmasın?" diye konuştu. Futbolcu dernekleri olduğunu anımsatan Kılıç, "Dernekleri oluyor da sendikaları niye olmuyor?" diye sordu. Kılıç, sanatçıların sendikalı olabilmesi için de MED Yapım’ın sahibi Fatih Aksoy’la görüştüklerini bildirdi. Salih Kılıç, futbolcuların ve sanatçıların eğlence iş kolunda örgütlenebileceğini belirtirken, bu örgütlenmenin Türk-İş’e bağlı TOLEYİS’de olabileceği gibi bu alanda yeni sendikalar da kurulabileceğini ifade etti.

Hakan, Türk-İş’e gelmek istedi

SALİH Kılıç, futbolcu Hakan Şükür ve eski kaleci Turgay Şeren’in de Türk-İş’e gelmek istediğini ifade ederek, "Yasada futbolcuların sendikalı olmasının önünde engel bulunmasından dolayı şu anda örgütlenmelerinin mümkün olmayacağını ben kendilerine söyledim" diye konuştu. Kılıç, Sendikalar Yasası’nda bir değişikliğin de gündemde olduğunu anımsatarak, bu değişiklik sırasında futbolcular ve sanatçıların da sendika üyesi olabilmesinin yolunu açacak düzenlemenin yapılabileceğini bildirdi. At yarışlarının yapıldığı hipodromda çalışanların sendikalı olabildiğini de kaydeden Kılıç, yasada sporcular ve sanatçılar için istisna maddesinin kaldırılabileceğini belirterek, "Maddenin değişmesi siyasi iktidarın yaklaşımına bağlı" diye konuştu.

Mehmet Ali Şahin ’sendika kurun’ dedi

TÜRK-İş Başkanı Salih Kılıç, gençliğinde kendisinin de futbol oynadığını anımsatarak, "En büyük emekçi sporcular. Ülkemizde 170 bine yakın profesyonel futbolcu var. Türk-İş olarak bu futbolcuları sendikalı yapmak istiyoruz. Spordan sorumlu Bakan Mehmet Ali Şahin de sporcuların sendikalı olmasını destekliyor. Bir görüşmemizde bu fikrimize sıcak yaklaştı ve futbolculara ’Sendika kurun’ dedi" diye konuştu. Sporcuların İspanya, İtalya ve İskandinav ülkeleri dahil birçok Avrupa ülkesinde sendikalı olduklarını anlatan Kılıç, Türkiye’de sporcuların sendika üyesi olmaları önünde yasal engel bulunduğunu, ancak önümüzdeki dönemde sendikalar yasası yenilenirken ilgili yasanın dördüncü maddesindeki bu engelin kaldırılabileceğini söyledi. Türk-İş Başkanı Kılıç, dizi ve filmlerde rol alan sanatçılar ile görev yapan kameramanları da sendika üyesi yapmak istediklerini duyurdu. Ünlü dizi yönetmenlerinden Med Yapım’ın patronu Fatih Aksoy’a konuyu açtığını bildiren Kılıç, Aksoy’un, "Ben çalışma arkadaşlarımın sendikalaşmalarından yanayım. Med Yapım olarak sendikalaşmaya sıcak bakıyoruz ancak tabandan, çalışanlardan talep gelmesi uygun olur" dediğini nakletti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle