GeriEkonomi Türk girişimcilere Güney Afrika'da iş imkanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk girişimcilere Güney Afrika'da iş imkanı

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Güney Afrika İzmir Fahri Başkonsolosu Tamer Taşkın Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Güney Afrika İş Konseyi Başkanlığı'na getirildi.

Taşkın yaptığı açıklamada Güney Afrikalı yatırımcıların Türkiye’yi tanımaları, iki ülke arasında ticari heyetlerin karşılıklı olarak ziyaretler yapmaları ve bu ziyaretler sırasında heyetlerin doğru insanlarla karşılaşmalarını sağlamakla görevli olduğunu belirtti.

Taşkın, ikili ilişkilerde Türk firmaları açısından en önemli engelin Güney Afrika'nın Türk ürünlerine uyguladığı yüksek gümrük duvarları olduğunu söyledi. Bu dezavantajı aşmak için Türkiye'nin de AB gibi Güney Afrika'yla Serbest Ticaret Anlaşması yapması gerektiğini vurgulayan Taşkın, “Güney Afrika’nın uyguladığı yüksek gümrük oranları Türk firmalarının bu ülkeye ihracat yapmasını zorlaştırıyor. İş konseyi faaliyetlerinin de gelişmesinin önünde önemli bir engel olarak göze çarpıyor” dedi.

Gümrük oranlarının yüksekliği yüzünden bu pazara girmek isteyen pek çok firmanın yatırım yapma veya yerel firmalarla işbirliği arayışında olduğunu ifade eden Taşkın, Güney Afrika’nın, özellikle tekstil ürünleri açısından Türkiye için önemli bir pazar oluşturacağını, çeşitli altyapı projeleri ve inşaat sektöründe de Türk müteahhitlere geniş imkanlar sağlayabileceğini belirtti.

Güney Afrikalı işadamlarının Türkiye üzerinden Türk ortaklarla birlikte hareket ederek Orta Asya Cumhuriyetleri ve Rusya’ya açılma hedeflerinin dikkat çekici olduğunu vurgulayan Taşkın, aynı şekilde Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Afrika’nın güneyine açılan bir kapı niteliğinde olması sebebiyle Türk girişimciler için geniş olanaklar sunduğunu da ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle