GeriEkonomi Türk firmasında Türkmenistan'a dev tesis
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk firmasında Türkmenistan'a dev tesis

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’taki tarihi Çöl Pazarı, ülkede faaliyet gösteren Türk şirketlerinden Genç Çelikler İnşaat tarafından 1 milyon metrekarenin üzerinde devasa alan üzerinde modern bir şekilde yeniden inşa edildi.

Ayda yaklaşık 1 milyon kişinin ziyaret ettiği Çöl Pazarı resmi açılışı 15 Şubat’ da gerçekleşecek. Mimari açıdan Çöl Pazar’ı kuş bakışı olarak Türkmen milli halı desenine benziyor.

Orta Asya’nın en büyük açık pazarı olma özelliğini taşıyan ve Genç Çelikler İnşaat tarafından yeni inşa edilen yerine taşınacak olan Çöl Pazarı’nın açılışı için geri sayım başladı. 200 yıllık geçmişe sahip Çöl Pazarı bundan sonra ’Altın Asır / Gündogar Pazarı’ ismiyle Asya’nın en büyük ticaret merkezinden biri olarak yerini almaya hazırlanıyor. 15 Şubat’taki bu büyük açılışa, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ve devlet erkanının yanı sıra ayrıca Türkmenistan’daki tüm ülkelerin büyükelçilerinin katılımı gerçekleşecek. 1800’lü yıllarda gerçekten bir çölün ortasında "Çöl Pazarı" Türkmenistan’ın simgesi ve ticaret merkezi olarak görülüyor. Yaklaşık 31 bin metre kare kapalı alanı bulunan pazarda 16 adet pavilyon ile 5 bin tezgah da yer alıyor. Orta Asya’daki açık pazar geleneğini daha modern tarzda devam ettirecek olan Çöl Pazarı en az 7 bin kişiye de iş imkanı sağlayacak. Bu kapsamda 2 idari binası, 3 oteli, 3 bin araçlık otoparkıyla, modern kesimhanesi, 72 lokanta ve kafeterya, bankalar, labrotuvar, sağlık merkezi, eczane ve polis merkezi halka hizmet verecek. Pazar içerisinde kurulmakta olan modern kesimhanenin Aşkabat’ın et ihtiyacını karşılayacağı belirtiliyor.

Yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken pazarda halı, elektronik eşya, gıda, araba, tekstil, mobilya, ev-gereçleri gibi yüzlerce ürün satılıyor. Diğer alışveriş merkezlerine ve pazarlara göre daha ucuz olması dolaysıyla binlerce Türkmen, Aşkabat dışından da ülkenin diğer 5 eyaletinden alışverişe geliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle