Türk firmalarına Hindistan'da iş fırsatı

Hürriyet Haber
05.12.2013 - 14:13 | Son Güncelleme:

TUSKON’un düzenlediği Türkiye – Hindistan – Orta Asya Ticaret ve Yatırım Forumu İstanbul’da yapıldı. İkili iş görüşmelerinin gerçekleştiği forumda iki firma arasında 3 milyon dolarlık iş anlaşması imzaladı. Hindistan’da beş yıl içinde 1 trilyon dolarlık alt yapı yatırımı yapılacak. Türk firmalarını Hindistan’da büyük iş fırsatları bekliyor.

Türk iş dünyasının dünya ticaret çevreleriyle buluşmasında büyük rol oynayan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Türkiye – Hindistan – Orta Asya Ticaret ve Yatırım Forumu düzenledi. İstanbul’da düzenlenen organizasyona TUSKON Başkan Yardımcısı Ahmet Ciğer, Hindistan – Türkiye İş Dünyası Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şeker, Hindistan Dışişleri Bakanlığı Avrasya Dairesi Eş Başkanı Ajay Bisaria ve Hindistan İstanbul Başkonsolosu Manish Gupta katıldı.

“HİNDİSTAN’LA TİCARET YAPMAK İSTİYORUZ”
TUSKON Başkan Yardımcısı Ahmet Ciğer, yatırım forumunun açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Son 10 yıl içerisinde Türk ekonomisi büyük bir ivme yakaladı. Hindistan ekonomisi ise son 20 yılda çok büyüdü. 500 milyar dolarlık ithalatları var. Ancak bizim bundaki payımız yüzde 1 bile değil. TUSKON olarak iş adamlarımızın Hindistan’daki ticari fırsatları değerlendirip bu payı hızla artırmalarını hedefliyoruz. Hindistan yakın gelecekte dünyanın yıldız ülkelerinden biri olacak. Geçen yıl iki ülke arasında 6,2 milyar dolarlık ticaret hacmi oluştu. Ancak bu çok küçük bir rakam. Türk mobilya üreticilerinden oluşan bir delegasyon kısa bir süre sonra Hindistan’a gidecek. Bu tarz etkinliklerin sayısını artırmalıyız. İnşaat ve alt yapı alanında ortak işler yapabiliriz. Muhtemel projeleri ikili iş görüşmeleri ile yapacağız.”

HİNDİSTAN 1 TRİLYON DOLARLIK ALT YAPI YATIRIMI YAPACAK
Hindistan’ın İstanbul Başkonsolosu Manish Gupta da, iki ülkenin ekonomik anlamda iş birliğine odaklanması gerektiği ifade etti. Gupta şunları söyledi:

"Türkiye ekonomisi dünyanın en büyük 17’nci, Hindistan da en büyük 4’üncü ekonomi. Hindistan, Türkiye’nin iş birliği yapmak istediği bir ülke. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde iki ülke arasındaki ticaret hacmini daha yukarı seviyelere çekmek istiyoruz. İkili iş birliği çalışmalarının arttırılması için bakanlık düzeyinde çalışmalar yapıldı. Hindistan’ın 1 trilyon dolarlık alt yapı yatırımı olacak ve Türk firmalarını bu ihalelere bekliyoruz. 100 Hintli firma şu an Türkiye’de çalışmalar yapıyor Sermaye ve teknoloji kullanımında verimlik artmalı. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde enerji alanında 235 milyar dolarlık yatırım olacak. Hindistan genç bir ülke. Ülkede şu anda 269 milyar dolarlık yabancı sermaye girişi var. Bunu artırmak istiyoruz. 2050 yılında Hindistan’ın Çin’i geçerek dünyanın en kalabalık ülkesi olması bekleniyor. 2025 yılında en büyük tüketici pazar olacağımızı düşünüyoruz. Türkiye ile Eczacılık ve kimya alanlarında ortak girişimler düzenlenebilir. "

3 MİLYON DOLARLIK İŞ ANLAMASI İMZALANDI
Yatırım forumunda Türk firması Adviture ile Hintli JD Software Put arasında 3 milyon dolarlık iş anlaması imzalandı. İki firma, IT, medya ve telekomünikasyon alanlarında iş birliğine gidecek.

“ADANA’YA 500 MİLYON DOLAR YATIRIM GELDİ”
Hindistan-Türkiye İş Dünyası Derneği Başkan Yardımcısı Ali Şeker ise, Türkiye ile Hindistan arasında benzerlikler olduğunu vurguladı ve şunları söyledi: “2002 yılından beri Hindistan’dayım. Türkiye’nin yerini dahi bilmiyorlardı. İki ülke arasındaki ticaret hacmi şuan 6,2 milyar dolara varmış durumda. 90 bin turist geçtiğimiz yıl Hindistan’dan Türkiye’ye geldi. Amacımız Hindistan’la Türkiye arasında istikrarlı ilişkiler kurmak. Kısa süre önce Hintli bir iş adamı Adana’ya 500 milyon dolarlık yatırım yaptı. Bu yatırımların artacağından şüphem yok.”

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Avrasya Dairesi Eş Başkanı Ajay Bisaria, Türkiye’nin gerçek anlamda bir ticaret köprüsü olduğunu söyledi. Bisaria, “ İş konusunda son derece güçlü iki ülke arasındaki ticari ilişkileri arttırmak adına bu forumu düzenledik. 3. ülkelere Türkiye ile beraber ulaşmanın gayreti içindeyiz. Türkiye gerçek anlamda bir köprü. Amacımız kazan kazan politikası ile iki ülkeye de gelir sağlamak. Birbirimize çok benzeyen iki toplumuz. Ekonomilerimizde birbirine çok benziyor. Her iki ülkede de cari açık sorunu var. Ancak esas olan burada yenilikçi ve fırsatlara açık özel sektörün var olması. Türkiye’nin 50 milyar dolarlık ciddi bir ticaret hacmi var. Türkiye’nin hazır bir pazarı var fakat bizim böyle bir durumumuz yok. Hindistan’ın bir çok Orta Asya ülkesi ile kontağı yok. Bunu Türkiye ile başarabileceğimize inanıyoruz” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı