GeriEkonomi Türk Eximbank, Tunus’la ticarete 500 milyon dolar destek verecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk Eximbank, Tunus’la ticarete 500 milyon dolar destek verecek

Türk Eximbank, Tunus’la ticarete 500 milyon dolar destek verecek
refid:19755312 ilişkili resim dosyası

Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerini etkisi altına alan “Arap Baharı”nın ardından, değişim rüzgarları esen ülkelere seri ziyaretler gerçekleştiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ilk durağı Tunus’ta kesenin ağzını açtı.

Tunus’la 1.1 milyar dolarlık ticaret hacmini az bulan ve 5 milyar dolara çıkartmayı hedeflediklerini söyleyen Çağlayan, “Türk Eximbank’ı devlet desteği olmadan Tunuslu işadamlarına 500 milyon dolarlık kredi açacak. Türk Eximbank’ın tarihinde ilk olan bu düşük faizli kredi, makine ve ekipman alımlarında 10 yıl, tüketim mallarında 2 yıl vadeli olacak” dedi.

1.1 milyar dolar yakışmıyor

Son bir yılda Tunus’a üçüncü kez gelen Zafer Çağlayan, Türkiye-Tunus İş Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmasında tarihi dostlukların artık yatırıma ve işbirliğine dönüşme zamanının geldiğini söyleyerek, Türkiye’nin toplam dış ticaret hacminin 375 milyar dolar olduğunu hatırlattı. Çağlayan, “Türkiye ve Tunus’un dünyü ile dış ticaretlerini topladığınızda 400 milyar doların üzerinde bir rakam çıkıyor. Ancak, iki ülkenin birbiriyle ticaret hacmi sadece 1.1 milyar dolar. Bu rakam, dostluğumuzu simgelemekten çok uzak. Tunus’ta bir sanayi bölgesi kurulması ve Türk firmalarının yatırımlarını bu bölgede yapması konusunda da ilerliyoruz” dedi. Tunus Başbakanı Hammadi Jebali ile yaptığı görüşmenin ardından soruları da yanıtlayan Çağlayan, “TİKA Tunus’ta şube açacak. İşbirliği eğitim alanında da gerçekleşecek. Tunus Başbakanı konut projelerine ağırlık vereceklerini söyledi. Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak istiyorlar” dedi.

Dünyaya yeniden açılıyoruz

Tunus Sanayi ve Ticaret Bakanı Mohamed Lamine Chakhari’de “Özgürlük ülkesi” diye nitelendirdiği Tunus’un dünyaya yeniden açıldığını söyledi. Sıranın kalkınmaya geldiğini ifade eden Chakhari, “Özel sektörün rolü artmalı. Bu olmadan kalkınmadan söz edemeyiz” dedi.

100 milyon dolarlık hurma tüketiyoruz

YILIK hurma tüketimi 100 milyon dolara ulaşan Türkiye, önümüzdeki Ramazan ayında hurmaya doyacak. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Tunus ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Tunus’a ayrılan hurma kontenjanının 2 bin tondan 5 bin tona çıkarıldığını açıkladı. Çağlayan, “Tunus’a hurma için 2011 yılında 2 bin ton gümrüksüz giriş kontenjanı verdik. Bunun gerçekleşmesi 2 bin 262 ton oldu. 2012 için bu kotayı önce 4 bin tona çıkartık. Başbakanın talimatıyla bunu 5 bin tona çıkarıyoruz” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle