GeriEkonomi Türk çikolatası ve şekeri için geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk çikolatası ve şekeri için geliyor

Türk çikolatası ve şekeri için geliyor

1940 yılından bu yana Türkiye ihracatını artırmak için çalışmalarına devam eden ‘İhracatın Öncü Birliği’, İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Türk ürünlerinin Amerika kıtasında yer alması için çalışmalarına hızla devam ediyor. Meksika’da gerçekleştirilen ‘Expo Antad&Alimenteria 2016 Uluslararası Genel Ticaret Fuarı’na katılan birlik, fuarda kurduğu bağlantılarla Meksika’nın en büyük 3 market zincirinin satın alımcılarını Türkiye’ye getirecek.

Meksika’da bine yakın mağazası bulunan zincir marketlerin satın alımcıları Türk çikolata ve şekerleme ürünleri için Türkiye’ye gelecek.

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Zekeriya Mete, Meksika’da Türk ürünlerinin yer alabilmesi için yaklaşık 4 yıldır temaslarda bulunduklarını söyledi. Meksika pazarını çok iyi incelediklerini aktaran Zekeriya Mete, “Geçtiğimiz hafta katıldığımız Expo Antad&Alimenteria 2016 Uluslararası Genel Ticaret Fuarı’nda Meksikalı 3 büyük zincir market ile görüştük. Bu şirketlerin her birinin neredeyse bine yakın marketleri var. Bu firma yetkililerini Nisan -Mayıs ayı gibi Türkiye’ye getireceğiz. Firmalar ile görüşmelerini sağlayacağız. Çikolata- şekerleme sektörü için büyük bir fırsat yarattık” dedi.

Zekeriya Mete, pazar  hakkında şu bilgileri verdi: “Meksika’da şu an ekonomik bir sıkıntı yok. Market, dağıtım teşkilatı açısından hem de sektör açısından orda çok iyi partnerler var. 130 milyonluk nüfusa sahip ciddi bir pazar. Meksika’da çikolata-şeker sektörümüz iyi iş yapabileceğini düşünüyorum. Yeni pazarlara açılmak için birliğimizi ülke gruplarına ayırdık. Güney Amerika Bölgeleri, Asya- Pasifik bölgeleri gibi yapılanmaya gittik. 3 tane arkadaşımız bu bölgelerden sorumlu. O bölgelerde etkinlikler yapacağız, alım heyetleri getireceğiz, ticari heyetler yapacağız. Bizim en çok değer verdiğimiz şey alım heyetleri. Alım heyetleri nokta atışı iş yapmamızı sağlıyor. Amerika kıtasına açılımımız devam edecek.”

 12 GÜNEY AMERİKA ÜLKESİ’NİN TEDARİKCİSİYLE ANLAŞTI

Fuarda  Meksika Ekonomi Bakanı Ildefonso Guajardo Villarreal de Şekerli Mamuller Tanıtım Gurubu (ŞTG) standını gezdi ve ŞTG Başkanı Hidayet Kadiroğlu’ndan Türk ürünleri hakkında bilgi aldı. Hidayet Kadiroğlu, “Bakan Ildefonso Guajardo Villarreal’e Türk kahvesi ve Türk Lokumu ikram ettik, ürünlerimizi ve tanıtımlarımızı çok beğendi. Kendisiyle uzun sohbet imkanı yakaladık.  Meksika Ekonomi Bakanı bize, Ankara ile çok yakın temasta olduklarını ve çok yakında Serbest Ticaret Anlaşması imzalayacaklarını söyledi. Umarım yakın zamanda bu anlaşmanın imzalanır ve bu pazara daha rahat gireriz” diye konuştu.

Hidayet Kadiroğlu, fuarda ayrıca Meksika merkezli ve 12 ülkede toptan şeker sektöründe hizmet veren ana bir tedarikçiyle anlaşma yaptıklarını söyledi. Hidayet Kadiroğlu 12 ülkeden oluşan bir heyeti İstanbul’da ağırlayacaklarını ifade ederek tanıtım grubunun çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: “12 ülkeden oluşan bir heyet ağırlayacağız Türkiye’de. Bunları Nisan ayı içerisinde programlamaya çalışıyoruz. Bunun yanına yine bu hedef ülkelerden ülkemize getireceğimiz basın mensupları ile pozitif bir Türk şekeri algısı oluşturacağız. Güney Amerika pazarı bizim hedefimiz, çıkışımız. Ortadoğu ve çevre ülkelerdeki  ihracat kapılarımızı bu ülkelerle telafi edeceğimizi düşünüyorum. Peru, Arjantin ile ticaret hacmimiz sene içerisinde çok arttı. Arjantin’de değişen hükümet ithalat regülasyonları üzerine değişiklik yaptı ve ciddi bir tüketici, ciddi bir nüfus olduğu için Türkiye’ye çok ciddi talep geldi. Orada da heyetler organize edip getireceğiz. Şu anda ciddi anlamda Arjantin, Türkiye ile ilgili görüşmelere başladı. Bu noktada Şili ile ticaretimiz de olumlu artış var burada dizilerin çok etkisi var.”

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle