Türk çiftçisi yüzde 63 fakirleşti

ANKA
10.08.2006 - 14:16 | Son Güncelleme:

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, AKP sonrasında mazota yüzde 114.2 zam yapıldığını, Türk çiftçisinin bu dönemde yüzde 63 oranında fakirleştiğini ve ürününü pahalı üretip, ucuza sattığına dikkat çekti.

Yetkin, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ve bir grup CHP milletvekilinin Türkiye Ziraatçılar Derneğini ziyaretinde yaptığı konuşmada, bugün fındıkta yaşananların, yarın pamuk, üzüm, çay ve diğer tarım ürünlerinde yaşanacağı uyarısında bulundu. Yetkin, Türk tarımını ayakta tutan 17 Tarım Satış Kooperatifi’nin bulunduğunu anımsatarak, ”Fiskobirlik’e yaptıklarının aynısını diğer tarım satış kooperatiflerine de yaparlarsa tarımda tüm oturmuş taşlar yerinden oynar” diye konuştu. Fiskobirlik devreden çıkarılarak diğer tarım satış kooperatiflerine göz dağı verildiğine dikkat çeken Yetkin, “Hiç kimse bugüne kadar çok önemli görevler üstlenmiş olan Fiskobirlik’i yok sayamaz” dedi.

“15 EYLÜL’E KADAR ÜRÜNÜNÜ PAZARA GÖTÜRME”

“Bundan sonra Türk çiftçisini çok daha hareketli ve hakkını arama noktasında kararlı göreceğiz” diyen Yetkin, fındık üreticilerine, 15 Eylül’e kadar ürününü pazara götürmeme çağrısında bulundu.

Yetkin dünden beri, TMO’nun fındık alım kararına IMF’den tepki gelecek beklentisi yaratılarak, “IMF’ye rağmen alım yaptık” dedirterek, çiftçinin reaksiyonunun düşürülmeye çağırıldığına dikkat çekti.

“AKP FINDIK POLİTİKASINI BİLEREK YÜZÜNE GÖZÜNE BULAŞTIRDI”

Kemal Anadol ise gelecek hafta pazara inecek olmasına karşın kimin, kaça, ne kadar ve ne zaman fındık alacağının belli olmadığını dikkat çekerek, AKP’nin fındık politikasını, bilerek, kasıtlı ve ideolojik bir şekilde yüzüne gözüne bulaştırdığını savundu.

“AKP’NİN SONU YÜCE DİVAN”

Anadol, fındık fiyatının bilerek düşürüldüğünü ve AKP’nin büyük ihracatçıdan yana olduğunu savunarak, “AKP’yi üretici, köylü ve halk düşmanı ilan ediyoruz” dedi. Fındık üreticilerini Fiskobirlik’e sahip çıkmaya çağıran Anadol, üreticilerin hükümete, “Fındığı ne kadar, ne zaman, kaça alacaksınız diye sorması gerekiyor” dedi. Anadol gelecek yılın üreticilerin değil, AKP’nin sonu olacağını ileri sürerek “Sonları Yüce Divan olacak” dedi.

Başbakanlığın önünde yaptığı fındık eylemiyle gündeme gelen CHP Ordu Milletvekili Sami Tandoğan ise köylere gidip fındık sorununu konuşmak istedikleri zaman köylülerin, “Zapsu’yu mu konuşacağız” dediğine dikkat çekerek, yaptığı eylemin fındık üreticilerinin protestosu olduğunu bildirdi. Fındık taban fiyatının 15 Eylül’de açıklanacak olmasının bölge için büyük sorun yaratacağını vurgulayan Tandoğan, fındığın bu tarihe kadar 2 milyona satılacağını, ihracatçıların ise 7 ila 9 milyona dünya piyasalarına fındık satacağının altını çizdi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı