Türk bonoları kapışıldı

Hürriyet Haber
15.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Güneş Taner, ‘‘dış atağa’’ hazırlanıyor. Taner bu hafta İngiltere ile başlatacağı dış atağını Kasım ayı boyunca da sürdürecek. Taner'in seyahatinden önce de Hazine'nin Eurobond piyasasında yaptığı borçlanmanın tutarı belli oldu. Daha küçük bir miktarla çıkmasına karşılık, gelen yüksek talep nedeniyle Hazine'nin Eurobond tahvil ihraç miktarını 1.5 milyar marka çıkardığı öğrenildi.

Avrupa piyasasında ihraç edilen 1.5 milyar marklık bu tahvillerin, önümüzdeki dönemde Türkiye'nin istediği dışborcu sağlaması açısından olumlu bir gösterge olduğu ve memnuniyet yarattığı kaydediliyor. Bu moralle dış atağını başlatacak olan Taner, yarın (perşembe ) günü Londra'ya gidecek ve Cuma günü Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türk-İngiliz İş Konseyi toplantılarına katılacak. Londra'da sermaye piyasalarıyla ilgili çeşitli yatırımcılara konuşmalar yapacak olan Taner, 24 Ekim tarihinde ise bu kez ABD'ye gidecek.

New York'ta üç gün kalacak olan Taner'in İstanbul'a geldiği gün yeniden Düsseldorf'a gideceği öğrenildi. Taner'in ABD ve Almanya'da yine sermaye piyasalarıyla ilgili yatırımcılara konuşmalar yapacağı, uluslararası bankalarla temaslarda bulunacağı öğrenildi. Taner, New York'ta Türk-Amerikan İşadamları Derneği'nin düzenlediği toplantılara da katılacak.

Taner, daha sonra da IMF'le görüşmeler yapmak için yeniden ABD'ye gidecek. Taner'in Washington'a yapacağı bu ziyaretin tarihinin şu anda IMF'le devam eden görüşmelere bağlı olarak belirleneceği, Kasım’ın ilk ya da ikinci haftasında gerçekleşeceği belirtildi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı