GeriEkonomi Türk askerinin elbisesi 7 kilodan 2 kiloya iniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk askerinin elbisesi 7 kilodan 2 kiloya iniyor

İş Bankası'ndan 60 milyon marka satın aldıkları Mensa Mensucat'ı modernize etmek için 40 milyon dolarlık harcama yapan Ulutaş Ailesi, Silahlı Kuvvetler için özel bir kumaş üretecek. Yeni kumaş sayesinde halen 7 kilo ağırlığında olan asker üniformaları 2 kiloya inecek.

Ulutaş Ailesi tarafından Türkiye İş Bankası'ndan 1996 sonunda 60 milyon marka (8 trilyon lira) satın alınan Mensa Mensucat, Silahlı Kuvvetler için üreteceği özel bir kumaşla askerin elbise yükünü 5 kilo hafifletecek. Halen Silahlı Kuvvetler'de kullanılan ve kış mevsiminde ağırlığı 7 kiloya ulaşan asker üniformalarının ağırlığı bu kumaş sayesinde 2 kiloya inecek.

Mensa Mensucat Genel Müdürü Seyit Tekin, kendilerinin özel time özel elbise dikmek için bir şirketten 60 bin metrekarelik sipariş aldıklarını belirtti. Halen deneme üretimi yapılan kumaşın, yüzde 50'si pamuk, yüzde 50'si de naylondan oluşuyor. Kumaşın iç kısmına konulan bir film tabakası ile bu kumaştan dikilen elbise, askerin vücut toksinlerini dışarı atarken dışarıdan da herhangi bir maddenin içeri girişini önlüyor. Solmayan boyalardan yapılan kumaş, ilk kez ABD'den ithal edilmiş.

Bu kumaşlardan yapılacak elbiseler ile askerin yükünün hafifleyeceğini belirten Tekin, koruyucu özelliği nedeniyle askerin kışın parka bile giymesine gerek kalmayağını belirtiyor.

Ulutaş Ailesi, Mensa Mensucat'ın makina donanımını 40 milyon dolara yeniledi. Mensa Mensucat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ulutaş, yeni donanımı ile şirketin Türkiye'nin en modern iplik dokuma tesisi olduğunu söyledi.

İNŞAATTAN TEKSTİLE

Bugüne kadar Kayseri ve çevresinde hazır beton ve inşaat sektöründe faaliyet gösterdiklerini kaydeden Ulutaş, Mensa Mensucat ile tekstil sektörüne adım attıklarını vurguladı. Ulutaş şunları söyledi: ‘‘Mensa'yı, tam yıl biterken 27 Aralık 1996'da oldukça cazip bir fiyatla satın aldık. 170 dönüm alan üzerinde kurulu bu fabrikayı satın almadan önce, Kayseri'de blue jean kumaşı (Denim) üretmek için yatırım başlatmıştık. Fakat Adana'daki bu tesislerin satışını öğrenince denim yatırımlarını askıya aldık. Geçen yıl bir taraftan şirketin eskiyen makina donanımını yenilerken, bir taraftan üretim ve satışlarımızı sürdürdük. 1997'yi 1.3 trilyon lira kârla kapattık. Şirket olarak hiç stok çalışmıyoruz. 1998 yılı için de hedeflediğimiz 50 milyon dolarlık ihracat bağlantımızı şimdiden yapmış durumdayız. Yani bu yıl yapacağımız üretim şu anda satılmış durumda. Yeni teknoloji ile donatılmış Mensa'yı bugün gören İş Bankası yöneticileri bile bu hızlı değişime inanamadılar. Halka açılma ile sağlanan 1.5 trilyon liranın yanısıra, diğer şirketlerimizden de Mensa'ya 2.5 trilyon lira aktardık. İhracata dönük çalışıyoruz.’’

ASYA KRİZİ TEKSTİLE YARADI

Tekstil sektöründeki kriz söylentilerini inandırıcı bulmayan Seyit Tekin, Asya krizi sayesinde Uzakdoğu'dan 2.40 dolara getirdikleri polyesteri bugün 90 sente alabildiklerini belirtiyor. Maliyette hammadenin ağırlığının yüzde 60' bulduğunu belirten Andaç, ithal girdideki ucuzluğun maliyetleri de düşürdüğünü kaydetti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle