GeriEkonomi Türk-Amerikan Komisyonu'na TOBB da girmeye hazırlanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk-Amerikan Komisyonu'na TOBB da girmeye hazırlanıyor

ABD gezisi sırasında kurulması kararlaştırılan ‘‘Türk-Amerikan Ekonomik Ortaklık Komisyonu’’nda TOBB'un da yer alma isteğine Başbakan Ecevit'ten onay çıktı. Şubat ayında Ankara'da kurulacak olan Komisyon'da Türk tarafına kimin başkanlık edeceği konusu ise henüz netleşmedi.

Başbakan Bülent Ecevit'in, Başkan George W. Bush'un resmi davetiyle çıktığı ABD gezisindeki en büyük ekonomik başarılardan biri, ‘‘Türk-Amerikan Ekonomik Ortaklık Komisyonu’’nun kurulması oldu. Başbakan Ecevit, ABD tarafından ekonomiden sorumlu kıdemli bakan yardımcısı Alan Larson'un temsil edeceği Ortaklık Komisyonu'nun 26-27 Şubat'ta Ankara'da kurulacağını duyurdu.

Ortaklık Komisyonu'nun kurulması kararı üzerine TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, soluğu Başbakan Ecevit'in yanında aldı. Hisarcıklıoğlu, Ecevit'e Komisyon'da özel sektörün de temsil edilmesi gerektiğini bildirdi. Bunun üzerine Ecevit, TOBB'un ‘‘Türk-Amerikan Ortaklık Komisyonu’’nun yapacağı çalışmalara katılabileceğini belirtti. Ecevit'in bu kararında TOBB'un ‘‘yarı resmi’’ statüsünde bir iş dünyası örgütü olması rol oynadı.

KİM TEMSİL EDECEK?

Bir yandan 26-27 Şubat'taki toplantıda Türk tarafına kimin liderlik yapacağı tartışılırken, diğer taraftan ABD gezisine bağlanan ‘‘büyük ticari umutlar’’ da bu toplantıya odaklandı. Ecevit, ABD ile ekonomik ilişkilerin artırılmasında artık Ortaklık Komisyonu'nun çalışmasının önemli rol oynağını söyledi. Dışişleri Bakanı İsmail Cem ise, ‘‘Türk-Amerikan Ortaklık Komisyonu’’nda Türk tarafını kimin başkanlık edeceği sorusu üzerine ‘‘Ona Sayın Başbakan karar verecek’’ yanıtını verdi. Cem, ABD tarafını temsil edecek ekibin başında yer alacak Alan Larson'un dışişleri kökenli olduğunu vurgulamayı da ihmal etmedi. Cem'in bu tavrı, Komisyon'da Dişişleri Bakanlığı'na etkin rol istemesi yolunda yorumlandı.

ÖNEMLİ ADIM

Başbakan Bülent Ecevit'in Washington'da son resmi temaslarında kabul ettiği ABD Ticaret Bakanı Donald Evans da, Ortaklık Komisyonu'nun önemi üzerinde durdu. Evans, Ecevit'e ‘‘26-27 Şubat toplantısı, Türkiye ile ekonomik ve ticari ilişkelirimizin gelişmesinde önemli bir adım olacak’’ dedi. Donald Evans, ayrıca İsrail ve Ürdün'de geliştirdikleri ‘‘QIZ (Özel Endrüstri Endrüstri Bölgesi’’ modelinin Türkiye'de de uyabileceğini, Komisyon'un buna dönük çalışmalar da yapacağını vurguladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle