GeriEkonomi Türk Akımı şimdilik dondu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk Akımı şimdilik dondu

Türk Akımı şimdilik dondu
refid:29689357 ilişkili resim dosyası

UKRAYNA ile yaşadığı sorunun ardından bu ülkeyi by-pass ederek doğalgazını Karadeniz’in altından geçirerek Türkiye topraklarından çıkacak Türk Akımı ile Avrupa’ya taşımayı planlayan Rusya’nın, Türkiye ile yürüttüğü müzakerelerde ilerleme sağlanamadı ve görüşmeler donduruldu.

Reuters’a konuşan, konu hakkında bilgi sahibi yetkili ve kaynaklar, Rusya’nın Türk Akımı için yürütülen müzakerelerde birbiriyle çok bağlantısı olmayan ve kademeli olarak hayata geçirilebilecek birçok konunun aynı anda karara sağlanmasını istediğini söylediler.

Kaynaklar, Gazprom’un Türkiye’ye verdiği doğalgaz fiyatlarında 1 Ocak 2015’ten geçerli olacak yüzde 10.25’lik indirime dair anlaşmayı imzalamamasının da temel sorunlardan biri olduğunu belirttiler.

Konuya yakın bir yetkili, Türkiye’nin doğalgaz fiyat indirimine dair anlaşmanın imzalanmasını istediğini ancak Rusya’nın Türk Akımı ile ilgili taleplerinin karşılanmasını talep ettiğini belirtti. Bir enerji yetkilisi, “Türkiye ile Rusya arasında sürdürülen Türk Akımı Projesi’ne dair görüşmelerde ilerleme sağlanamıyor bir anlamda donduruldu. Çünkü taraflar arasında sürdürülen görüşmeler kesildi, ne zaman yeniden ele alınacağını şu anda kestirmek çok zor” dedi. Türk Akımı projesinin ortaklarından Gazprom konu hakkında yorum yapmadı. Türkiye ile Rusya 1 Ocak’tan geçerli olacak şekilde doğalgaz fiyatlarında yüzde 10.25’lik indirimde anlaşmış ancak nihai imzalar atılamadığı için indirim yürürlüğe girememişti. Proje hakkında bilgi sahibi bir kaynak, “Rusya, Türk Akımı ile ilgili imzaların ardından fiyat indirimi anlaşmasının imzalanmasını istiyor. Başlangıçta bu durum böyle değildi. Öncelikle doğalgaz fiyat indiriminde imzaların atılması gerekiyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle