GeriEkonomi Turizmin kalbi EMITT'te atacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turizmin kalbi EMITT'te atacak

DOĞU Akdeniz'in en büyük turizm fuarı EMITT, 17-20 Şubat tarihlerinde TÜYAP Beylikdüzü'nde gerçekleştirilecek. 250 yabancı tur operatörü, 400 standla 500 kuruluş ve 50 yabancı gazetecinin katılacağı EMİTT 2000'in önümüzdeki 5 yıl içinde Avrupa'da ilk 6'ya gireceği belirtildi.

TÜRKİYE'nin en büyük turizm etkinliği Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT'2000, 17-20 Şubat 2000 tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak. Bu dev fuarı organize eden Ekin Yazım Merkezi (EYM) Genel Müdürü Halim Bulutoğlu, ‘‘Fuar, turizmde geleceğe yön veren bir buluşma platformu olacak. Bölgenin en büyüğü olan EMITT'i önümüzdeki 5 yıl içinde Avrupa'nın ilk 6'sına girerek, 1'nci lige çıkacağız’’ dedi.

Halim Bulutoğlu, Turizm Bakanlığı ve sektör kuruluşlarının işbirliği ile gerçekleştirilecek olan EMITT'2000, Doğu Akdeniz'in ilk ve en büyük uluslararası turizm fuarı olduğunu söyledi. Bu yıl ikincisi düzenlenen EMITT'e (East Mediterranean International Travel & Tourism Exebition) 40 ülkeden 250 yabancı tur operatörü, 400 standla 500 kuruluş ve 50 yabancı gazetecinin katılacağını belirten Bulutoğlu, şöyle konuştu:

‘‘Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) ve Türk Hava Yolları (THY) fuardaki resmi ortağımız olarak çok büyük katkıları oldu. Yaklaşık 3 milyon dolarlık bir tanıtım bütçemiz, Turizm Bakanlığı, İstanbul Belediyesi'nin desteği ve 80'e yakın sponsorumuz var.’’

EMITT 2000'nin uluslararası hale getirilmesinin Türk turizmine katkısını artıracağını söyleyen Halim Bulutoğlu, şöyle devam etti: ‘‘İç turizmi hedefleyerek başladığımız turizm fuarında, yerellikten kurtulmak için geçen yıl dış turizm boyutunu da ekledik. Eski sosyalist ülkelerde fuarcılık yapan İngiliz şirketi ITE ile işbirliğine gittik. Bu güç birliği ile geçen yıl ilki yapılan EMITT, yalnız Türkiye'nin değil, Doğu Akdeniz'in de en büyük fuarı oldu. Yunanistan ile bugüne kadar turizmde yapılamayan projelere imzalar atıldı. Asıl meyveler bu fuardan alınacak.’

İstanbul’la Atina’dan dostluk imzası

EMITT'e yurtdışından ulusal tanıtma büroları, ulusal ve bölgesel seyahat acenta birlikleri, tekil konaklama tesisleri ve uluslararası otel zincirleri, seyahat acentaları, havayolu şirketleri ve seyahat teknoloji şirketleri katılacak.

Geçen yıl 50 bin kişinin gezdiği fuar, 40 bin metre kare alana sahip olan TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde yaklaşık 7 bin metre kare sergi alanında kurulacak. Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezi'nde yapılacak olan fuarın bu yılki giriş ücretleri, ağırlığı Türkiye olmak üzere, Türk ve Yunanlı depremzedelere bağışlanacak.

Fuarda, İstanbul ve Atina arasında birde dostluk anlaşması imzalanacak. Anlaşmaya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ve Atina Büyükşehir Belediye Başkanı Dimitris L. Avramapoulos fuarın ilk günü imza koyacak. Anlaşma ile iki şehir arasındaki turistik hareketin hızlandırılması amaçlanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle