GeriEkonomi Turizmi taksitli tatil kurtardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turizmi taksitli tatil kurtardı

TÜRSAB tarafından yapılan araştırmaya göre, tatile çıkanların yüzde 76'sı ödemesini ancak taksitle yapabiliyor. Taksitli tatili tercih edenler, en çok tatil köylerini ve 5 yıldızlı otelleri seçiyor.

TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) düzenlediği bir araştırmaya göre, tatil harcamalarının büyük boyutlara ulaşması üzerine yerli turistler, 2000 yılında taksitli tatili tercih etmek zorunda kaldı. Seyahat acentalarının düzenlediği yurt içi turlara katılanlar, tatillerinin bedelini taksitle ödeme yöntemini seçti ve bu ödemelerini kredi kartı ile yaptı.

TÜRSAB'ın iç turlar pazarında çalışan büyük çaplı seyahat ecentası arasında yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, organize turlarla tatile çıkanların yüzde 76'sı ödemesini taksitle yaparken, tatil ücretini peşin ödeyen tatilcilerin oranı ise yüzde 22,6 düzeyinde kaldı. Araştırmaya katılan acentalar, 2000 yılının ilk 8 ayında 418 bin 887 yerli turist için tatil organize ettiler.

Taksit kartlar ve kredi kartları ile ödeme yapan tatilciler, tatil köylerini ve 5 yıldızlı otelleri tercih etti. Organize turlara katılan yerli turistlerin tercihlerinin ortaya konulduğu araştırma, turlarla seyahate çıkanların en çok temmuz ve ağustos aylarını seçtiği sonucuna varılıyor. Anketi yanıtlayan seyahat acentalarının iç turizm pazarında düzenlenen organize turlardaki payı yüzde 33'ü buluyor.

AKDENİZ'E RAĞBET ÇOK

Organize turlarla tatile çıkanların yüzde 56'sı Akdeniz'i tercih ederken, yüzde 30'u Ege'yi seçti. Kapadokya ve Pamukkale gibi turizm yörelerinin bulunduğu İç Anadolu Bölgesi ise, yüzde 6 ile en çok tercih edilen 3'üncü bölge oldu.

Turistik tesislerde verilen hizmet şekillerinden biri olan herşey dahil (All-inclusive) sistemi, yabancı turistler kadar Türk turistler tarafından da rağbet gördü. 2000 yılında 289 bin kişiyi yurt içinde tatile çıkaran 10 turizm acentasının müşterilerinin yüzde 53'ü bu sistemi kullandı.

Tatilcilerin yüzde 60'a yakını Temmuz ve Ağustos aylarında tatile çıkmayı tercih ederken haziran ayı dışında kalan aylarda bu oran yüzde 3 ile 5 arasında değişiyor.

TÜRSAB'ın düzenlediği anket, Türk halkının lükse düşkün olduğunu ortaya koyuyor. Tatilcilerin büyük bir çoğunluğu 5 yıldızlı tesisleri tercih ederken, 3 yıldızdan daha düşük katagorideki mekanları seçenlerin oranı ise yalnızca yüzde 2.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle