GeriEkonomi Turizme Adana’dan Sheraton ile giriyor 87 milyon dolarlık yatırım yapacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turizme Adana’dan Sheraton ile giriyor 87 milyon dolarlık yatırım yapacak

Turizme Adana’dan Sheraton ile giriyor 87 milyon dolarlık yatırım yapacak
refid:18130498 ilişkili resim dosyası

Adalı Holding Yönetim Kurulu Eş Başkanı Serdar Adalı, memleketi Adana’da Seyhan Nehri kıyısında yapacağı şehir oteli ile turizm sektörüne giriyor. 87 milyon dolarlık otelin işletmesi için de Sheraton ile anlaşma sağlandı. Holding, 5 yıllık süre içerisinde İstanbul, Ankara ve İzmir’de şehir otelleri planlarken, KKTC’de de resort otel yapmayı planlıyor.

İNŞAAT, enerji, lojistik ve servis sektörlerinde faaliyet gösteren Adalı Holding, memleketi Adana’da Seyhan Nehri kıyısında yapacağı şehir oteli ile ilk turizm yatırımını gerçekleştiriyor. 87 milyon dolarlık yatırımını Adalı Holding’in üstlendiği otelin işletmesini ise Starwood Hotels&Resorts bünyesinde bulunan Sheraton yapacak. Adalı Holding’in turizm sektöründe 5 yıllık süre içerisinde İstanbul, Ankara ve İzmir’de şehir otelleri planlarken, KKTC’de de resort otel yapmayı planlıyor. Adalı Holding Yönetim Kurulu Eş Başkanı Hünkar Şevki Adalı, “Memleketimiz Adana’da ilk projemizi Sheraton gibi önemli bir markayla hayata geçirmemiz bu alandaki iddiamızı kanıtlıyor” dedi.
Adana’nın turizmine katkı
Adalı Holding şirketlerinden Serka Turizm ile Starwood Hotels & Resorts arasında dün düzenlenen imza töreninde konuşan Adalı Holding Yönetim Kurulu Eş Başkanı Serdal Adalı, holdingin temellerinin 1962 yılında babası Hasan Adalı’nın girişimleriyle başladığını belirterek, şunları söyledi: “Adana, Malatya, Diyarbakır ve Adıyaman’daki taahhüt işlerinden sonra Adana İncirlik Hava Üssü’ndeki projelerle devam eden çalışmalarımız 50 yıla yaklaştı. Şimdi Adalı kalitesini sektöre taşımanın heyecanı içindeyiz. Bu otel ile Adana’nın bacasız sanayiden daha fazla pay alacağına inanıyoruz. İlk yatırımı Sheraton ile gerçekleştirmekten mutluyuz. Turizm sektöründe önümüzdeki dönemde yatırımlarımız olacak. İstanbul, Ankara, İzmir ve KKTC ile alakalı fizibilite çalışmalarımız devam ediyor. Bu alandaki iddiamızı daha da güçlendireceğiz.”
5 yıllık turizm planı
Adalı Holding Yönetim Kurulu Eş Başkanı Hünkar Şevki Adalı da grubun önümüzdeki dönem turizm yatırımları hakkında bilgi verdi. İstanbul, Ankara, İzmir ve KKTC’de arazi arayışlarının devam ettiğini dile getirdi Adalı, “KKTC’de yol kat ettik. Danışman firmamız şu anda çalışıyor. Bir yıl içinde 2’nci otelimizin temellerini atarız. Turizmde 5 yıllık bir plan hazırladık. KKTC’deki otelimiz resort, diğerleri ise şehir oteli olacak” diye konuştu. Otel işletmeciliğinde bulunmayı düşünmediklerini de söyleyen Adalı, yatırımcı olacaklarını ve işletmede uluslararası zincirlerle çalışacaklarını belirtti. Adalı, Sheraton ile yalnızca Adana için anlaştıklarını, uzun vadeli bir anlaşmalarının olmadığını da sözlerine ekledi.

Adana’ya 5 yıldızlı otel getirmek kolay olmadı

ŞEVKİ Adalı, ilk turizm yatırımları Adana Sheraton Oteli’nin mimari yapısı, sunduğu imkanlar ve hizmet anlayışıyla Adana’ya yeni bir boyut kazandıracağını söyledi. Sheraton ile görüşmelerinin 1.5 yıl sürdüğünü belirterek, “Onları da ikna etmek güç oldu. Adana destinasyon  olarak bilinen bir yer değil. Adana’ya 5 yıldızlı bir otel zincirini getirmek başlı başına bir hadiseydi”
dedi.

Starwood 3 yıl içinde 50 yeni otel açacak

STARWOOD Hotels&Resorts Doğu ve Orta Avrupa Başkan Yardımcısı ve Bölge Direktörü Thomas Willms, “Türkiye’nin 5. büyük şehrinin Adana  olduğunu yeni öğrendim. Adana, 1.6 milyon nüfusuyla büyük bir potansiyel barındırıyor” dedi. Starwood Hotels& Resorts’un bünyesindeki 9 markadan birinin de Sheraton olduğunu belirten Willms, “75 ülkede 400 oteli işletiyoruz. Kuruluş büyümeye devam ediyor, önümüzdeki 3  yıl içinde Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’da 50 yeni otel açacağız. 2013’te Adana’da açılacak otelle Türkiye’deki otel sayısı 6’ya çıkacak. İstanbul’da Sheraton Maslak ve Ataköy, W İstanbul, Ankara’da Sheraton ve  Lugal ile Sheraton Çeşme otelini işletiyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir piyasa. Adana’nın açılmasıyla birlikte 3 yeni otel eklenecek. Bu sene ekim ve kasım gibi Le Meridien Etiler ile A Loft Bursa ve Bursa Sheraton açılacak” diye konuştu.

Seyhan tasarımda ilham verdi

ADALI Holding Genel Müdürü Aytaş Demirtaş,  Adalı Holding olarak Adana’yı ekonomik ve sosyal açıdan çok iyi tanıdıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu: “2007 yılında yatırım gündemimize girdi. Fizibilite çalışmaları  sonrasında oteli Adana’nın can damarı olan Seyhan Nehri kıyısında yapmaya karar verdik. 64 bin metrekare inşaat alanına sahip otel, 237 odalı olacak. 300 kişiye iş imkanı sağlayacak ve 2013 yılında açılacak. Adana’nın sembolü olacak otelin tasarımı 2 Design Group tarafından yapıldı. Burada Seyhan Nehri yapısıyla bize örnek teşkil etti. Projemiz Seyhan Nehri’nden esinlenilerek ‘S’ harfi şeklinde bir tasarımla hayata geçiriliyor. Nehrin akışını sembolize eden tasarım, büyük bir tesadüfle hem Seyhan’ın hem yatırımcı firma Serka Turizm A.Ş’nin hem de markamız  Sheraton’ın baş harflerini buluşturuyor.”

Enerjide HES’lere odaklanıyor

ŞEVKİ Adalı, enerji sektöründeki faaliyetlerine de değinerek, şu anda enerji projelerinde herhangi bir yabancı ortak arayışları olmadığını kaydetti. Adalı, “Bir ay kadar önce 27 megavat gücünde bir HES’i devreye aldık. Şu anda devam eden ve toplam gücü 130 megavata ulaşan 4 HES projemiz devam ediyor. Özelleştirme ihaleleri ile ilgili değiliz. Proje üretmeye çalışıyoruz” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle