GeriEkonomi Turizmde umut veren temmuz bereketi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turizmde umut veren temmuz bereketi

Tarihinim en kötü sezonunu geçiren turizm sektöründe yüzler yavaş yavaş gülmeye başladı. Haziran ayını yüzde 40 dolulukla geçiren Akdeniz sahilindeki 5 yıldızlı oteller ve tatil köyleri, temmuz ayı ile birlikte ortalama yüzde 80 doluluğu yakaladı. Bir çok tesis, son dakika satışı ile tesisini doldururken, çetebaşı Öcalan krizinin unutulmaya başlandığı Avrupa'dan rezervasyon talepleri gelmeye başladı. Tesislerin temmuz fiyatlarını geçen aya göre ortalama yüzde 20 oranında artırması da dikkat çekti. Almanlar ve Ruslar birinci sırada rezervasyon yatırırken, Belçika'dan gelenler üçüncü sıraya oturdu.

Akdeniz Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Ahmet Barut, iç piyasanın geçmiş yıllara oranla önemli derecede arttığını, Avrupa ve Rus pazarında ise bu artışların temmuz ayının ikinci haftası yaşandığına dikkat çekti. Barut, şunları söyledi:

‘‘Doluluklarda, haziran ayına oranla düzelme var. Konaklama fiyatlarına uygulanan artışlar ise mevsime göre her yıl yapılan normal ayarlamalardır. Tesislerimiz neredeyse geçtiğimiz yılın fiyatlarını uyguluyor.’’

Profesyonel Otel yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Türgen Şevki Bulut ise turizmdeki krizin aşılamadığını ifade etti. Bulut, ‘‘Turizm aylar itibariyle yüksek sezonu yaşıyor. Geçtiğimiz yıllarda otellerimizi en iyi fiyata temmuz ve ağustos aylarında satıyorduk. Ama bu yıl kriz dolayısıyla erken bir dönemde son dakika satışına girildi. Apo krizi gündemde tutulmadığı sürece her şey çok iyi gidiyor’’ diye konuştu. Side-Manavgat Tanıtım Vakfı Başkanı Cengiz Haydar Barut, iç pazarda yaşanılan hareketlenmenin bir çok tesisi sıkıntıdan kurtardığına dikkat çekti.

Kosova ve çetebaşı Öcalan krizi nedeniyle tarihinin en kötü sezonunu geçiren turizm sektöründe canlanma başladı.

BAZI TESİSLERDE DOLULUK ORANLARI

TESİSİN ADI HAZİRAN 98 HAZİRAN 99 TEMMUZ 98 TEMMUZ 99

Atteleia 62 82 85 80

Belconti 71 62 85 75

Grida 99 61 94 95

Sun Zeynep 99 90 99 80

Club Alda 40 80 50 90

Şampiyon 73 56 78 75

Belköy 80 87 85 92
Yorumları Göster
Yorumları Gizle