GeriEkonomi Turizm kurtardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turizm kurtardı


Çiğdem TOKER / ANKARA

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) 1.5 milyar dolarlık kredi dilimini görüşeceği İcra Direktörleri Kurulu toplantısını ertelemesi, döviz piyasasında korkulan paniği dün yaşatmadı. Merkez Bankası'ndan bir yetkili, ‘‘Turizm ve işçi dövizleri, böyle bir paniği önledi’’ dedi.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) 1.5 milyar dolarlık krediyi ertelemesine karşın, döviz piyasalarında dün spekülatif bir atak yaşanmaması, yaz mevsimine bağlanıyor.

Merkez Bankası yetkilileri, farklı bir dönemde ciddi sıkıntılara yol açabilecek bu kararın, piyasalarda türbülansa yol açmadığını vurgulayarak, şu değerlendirmeyi yaptı: ‘‘IMF'nin kararı, mevsimsel olarak döviz girişinin bol olduğu döneme denk geldi. Yaz sezonunun kendisine has özelliklerinden dolayı, dövizin en bol olduğu dönemdeyiz. Turizmde ciddi bir hareketlilik var. Gelirler akmaya başladı. İşçi dövizi girişleri de artıyor.’’

Bu nedenlerden dolayı, bankaların dövize ihtiyacı bulunmadığının altını çizen yetkililer, ‘‘Herkes bankalara döviz bozdurmaya gidiyor’’ dediler.

Yaz mevsimi faktörüyle birlikte, piyasaların bu kez sağduyulu davrandığının da altını çizen yetkililer, Hükümetin IMF'ye taahhüt ettiği pek çok yasayı çıkarmış olmasının önemine değinerek, ‘‘Dolayısıyla, ön koşul olan taahhütlerin pek çoğunun gerçekleştirildiğinin, piyasalar da binicinde’’ dediler.

DERVİŞ'İN SÖZLERİ

Bu arada, ekonomi çevreleri sağduyulu tutumun bir nedeni de Devlet Bakanı Kemal Derviş'in (Dört-beş gün içinde toplantı yapılır) sözlerine bağladı. Bu açıklama da piyasalara göüven verdi.

Yetkililer, dün açıklanan enflasyon rakamlarının da rahatlatıcı olduğunun söyleyerek, TEFE ve TÜFE rakamlarının beklentilere paramlel çıkmasının da piyasaların bugün olumlu açılmasını sağlayabileceğine dikkat çektiler.

Bu arada Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na geçtiğimiz ay atanan Fatih Özatay, Devlet Bakanı Derviş'in temaslarına katılmak üzere dün Washington'a gitti. Özatay'ın Derviş'in yatırımcı kuruluşlarla yapacağı görüşmelerde para politikasıyla ilgili bilgi vereceği belirtildi.

İlk beş ayda 3.3 milyon turist

Yılın ilk 5 ayında 3 milyon 391 bin turist girişi gerçekleşti. Turistlerin harcamaları dalgalı kurla birlikte gelen devalüasyon yüzünden tahminlerin çok üzerinde artış kaydetti. Bu gelişmeyi net şekilde kanıtlayan işaretler ise ençok Laleli'den alındı. Laleli'de uzun bir aradan sonra ilk kez bavul ticareti bir önceki yıla göre gözle görülür şekilde artmaya başladı. 1999'un tamamında sadece 2.9 milyar dolar olan Laleli cirosu, bu yılın yarısında 2 milyar doları aştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle