GeriEkonomi Turizm bölgesi olmak zorlaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turizm bölgesi olmak zorlaştı

Türkiye, yaşanan ekonomik krize karşı turizme umut bağlarken, turizm bölgesi olmak için de iki komisyondan onay almak gerekiyor. Yeni yönetmeliğe göre önce Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan komisyon ardından da Genel Kurmay yetkililerinin de içinde bulunduğu başka bir komisyon tarafından talepler incelenecek

Turizm bölgeleri, turizm alanları ve turizm merkezlerinin belirlenmesi için çalışma gruplarının oluşturulması, görev ve yetkileri ile çalışma şekline ilişkin yönetmelik bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.

Yönetmeliğe göre, ülkenin doğal, tarihi, arkeolojik ve sosyo-kültürel turizm değerleri dikkate alınarak ve deniz, kış, dağ, yayla, sağlık, termal, kültür, spor, av, doğa turizmi ile mevcut diğer turizm olanakları göz önünde bulundurularak ilan edilmesi öngörülen turizm bölgeleri, turizm alanları ve turizm merkezlerinin mevkii ve sınırlarını belirlemek amacıyla Turizm Bakanlığı içinde bir komisyon oluşturulacak.

Bakanlık müsteşar yardımcısının başkanlık yapacağı komisyon, ilan edilmesi öngörülen turizm bölgeleri, turizm alanları ve merkezlerinin mevkii ve sınırlarını belirleyecek. Bakanın onayı ile kesinleşen öneriler, Bakanlıklararası Komisyona götürülecek.

Bakanlıklararası Komisyon, bakanlık müsteşarının başkanlığında, Genelkurmay Başkanlığı ile Maliye, Bayındırlık ve İskan, Ulaştırma, Tarım ve Köyişleri, Kültür ve Orman Bakanlığı yetkililerinden oluşacak. Komisyon, Turizm Bakanlığı'nca öngörülen turizm bölgeleri, alanları ve merkezlerinin mevkii ve sınırlarına ilişkin önerileri inceleyecek.

Komisyon görüşlerini içeren bir tutanak oluşturarak Bakanlar Kurulu'na gönderecek. Bakanlar Kurulu kararını Resmi Gazete'de yayınlayarak ilan edecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle