GeriEkonomi Turizm Bodrum'da canlandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turizm Bodrum'da canlandı

Avrupa ülkelerinde yapılan Türkiye aleyhindeki propagandalara rağmen, turizm Bodrum'da geçmiş yıllarda olduğu gibi... Sektörde yaşanan kriz, Bodrum'da etkili olmadı. Okulların kapanmasıyla birlikte tatil için güney sahillerine giden yerli turistlerin yanı sıra, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen turistler, Bodrum ve çevresini şenlendirdi.

Hollywood'un seksi yıldızı Bo Derek'in bir diskonun açılışı için geldiği Bodrum'da bar ve gece kulüpleri de hareketlendi. Bodrum'un merkezinin yanı sıra, birbirinden güzel koylarındaki tatil köyleri ve otellerde doluluk istenen oranlara yaklaştı. Yerli turistlerin bölgeye akmasıyla otellerdeki doluluk oranlarının yüzde 90'lara vardığı belirtildi. Turizmciler, Türkiye'deki güven ortamının yansıtılabilmesi ve fiyatların cazipliği sonucu, Avrupa'dan da turist akımının hareketlenebileceği düşüncesinde olduklarını söylediler.

Her şeye rağmen, Türkiye'nin turizm cenneti Bodrum ve çevresinde yine turistlerin ve yerli tatilcilerin neşeli kahkahaları duyuluyor. Kanolarla gezen, sörf yapan, jetski'lere binen turistler, gönüllerince tatil yapmanın ve Akdeniz güneşinin tadını çıkarmaya devam ediyorlar. Turistler, diğer Avrupalılara, ‘‘Burada korkacak bir şey yok. Siz kaybedersiniz’’ diye sesleniyorlar.

Almanya'da turizm araştırması

Hava sıcaklığının gölgede 40 dereceye kadar yükseldiği Antalya'da da ‘‘kriz‘‘le başlayan turizm sezonu, hareketlenmeye başladı. Fiyatların düşmesi, okulların kapanması üzerine yerli ve yabancı binlerce tatilci, serinleyebilmek için kendilerini Akdeniz sahillerine atıyor. Özellikle dünyaca ünlü Konyaaltı Plajı, Antalyalılar ile turistler tarafından tıklım tıklım dolduruluyor. Öte yandan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) isteği üzerine Alman Turizm ve Geliştirme Araştırmalar Kurumu tarafından ‘‘Almanların Türkiye'de Tatil Yapmama Nedenleri’’ konulu bir araştırma yapıldı. Araştırma, Türkiye'de turizmin geliştirilmesine ışık tutacak. Sonuçlara göre Almanlar, ‘‘insan hakları ihlalleri, Akdeniz'de daha cazip ülkelerin bulunması ve terör’’ nedeniyle Türkiye'ye gelmek istemiyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle