GeriEkonomi Turistik tesisler 13 bin işçi arıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turistik tesisler 13 bin işçi arıyor

Beş yıldızlıdan iki yıldızlıya kadar turistik tesisler, yaz sezonu için toplam 13 bin eleman aranıyor. Ekonomist Dergisi'nin 150 tesis üzerinde yaptığı araştırmaya göre, bu elemanlara 20-300 milyon arası maaş verilecek.

Bu sezon çalıştıkları eleman kadrosunu bir an evvel tamamlamak isteyen lüks oteller ve tatil köyleri, çalışmalarını hızlandırdı. Ekonomist Dergisi'nin dört ve beş yıldızlı 150 oteli kapsayan araştırmasına göre otellerin ihtiyaç duyduğu eleman sayısı 12 binin üzerinde. Üç ve iki yıldızlı oteller ile pansiyonlar da buna eklendiğinde, turizm sektörünün bu yıl tam 20 bin elemana yeni iş sağlayacağı tahmin ediliyor.

Turizm, Türkiye'de de geniş bir kesime iş olanağı sunuyor. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TYD) araştırmaları 2005 yılında, turizm gelirimizin 15 milyar dolara ulaşacağını gösteriyor. Yine TYD'ye göre söz konusu yılda toplam yatak kapasitesi de 650 bine ulaşacak.

Aktif turizm hareketlerinin yılın 6-7 ayı ile sınırlı olduğu Türkiye'de nisan ayı ile başlayan eylül sonuna kadar devam eden dönem, turizm işletmelerinin en yoğun çalıştıkları günleri kapsıyor. Bu süre içinde sektörde büyük bir eleman sirkülasyonu yaşanıyor.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, 150 otel bu yıl istihdam edilmek üzere toplam 12 bin 360 kişiyi bekliyor. İşletmeciler bu yılın maaşlarının en az 20, en çok 300 milyon lira olarak belirledi.

Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Kemer, Alanya, Side ve Kapadokya gibi turistik bölgelerindeki dört ve beş yıldızlı otellerine eleman ihtiyacı 12 bin 300 kişiye ulşıyor. Türkiye geneline yayılmış iki ve üç yıldızlı otellerle pansiyonların eleman ihtiyacı da gözönünde bulundurulduğunda rakamın 20 bine ulaşacağı tahmin ediliyor. Oteller büyük çoğunlukla geçmişte çalıştıkları elemanları tercih ediyor. İşletme sahipleri geçmişte çalıştıkları elemanların yüzde 10-15'lik kayıpla geri döndüğünü belirtiyor. İşletmeler otellerindeki aşçıbaşı, resepsiyonist, personel müdürü, idari müdür gibi elemanlarını sık sık değiştirmekten yana değil.

Otellerin eleman aradığı kısımların başında, yiyecek-içicek bölümü geliyor. Aranılan 12 bin 300 elemanın yaklaşık yüzde 55'i F&B bölümünde istihdam edilecek.

ELEMANLARIN DAĞILIMI

Elemanlaröın diğer bölümlere dağılımı ise şöyle: ‘‘ Kat hizmetleri yüzde 15, ön büro yüzde 10, teknik servisler yüzde 3, bahçivan, animatör, güvenlik, şoför, meydancı gibi bölümlerde istihdam edilecek ise yüzde 17'lik bir paya sahip’’İşletmeciler, sendikalı çalışan işçilerinin iş akdini, kış aylarında askıya alıyor. Yazın sezon başlamadan önce eski elemanlarını çağırıyor. Geri çağrılan elemanları bir kısmı askerlik, evlilik veya daha iyi bir maaş yüzünden eski işyerine gitmiyor. Bu durumda işveren, yeni eleman almak zorunda kalıyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle