GeriEkonomi Turist başına free shop alışverişi 765 liraya indi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turist başına free shop alışverişi 765 liraya indi

Turist başına free shop alışverişi 765 liraya indi
refid:16805686 ilişkili resim dosyası

Türkiye’ye 2010 yılında gelen turistlerin tax free (vergisiz) yaptıkları alışverişlerde yüzde 24 artış yaşanırken, kişi başına yapılan harcamalar düştü.

Turistler, 2009 yılında kişi başı ortalama 842 TL harcarken, 2010 yılında yüzde 9 düşüşle ortalama 765 TL harcadı. Yapılan harcamalarda Rusya birinci sırada yer alırken, onu İran ve Azerbaycan takip etti. Bu 3 ülke, toplam tax free alışverişin yüzde 31’ini gerçekleştirdi. 2011 yılında ise, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürüttüğü tanıtım atağı ile 18 Mart 26 Nisan 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek olan ‘İstanbul Shopping Fest’in etkisiyle alışverişlerde yüzde 30 artış hedefleniyor.

Çin ilk 15’e girdi

Tax Free- Vergisiz Alışveriş hizmetini 15 yıldır sağlayan Global Blue Türkiye firmasının verilerine göre, 2009 yılında ilk 3 sırayı Rusya, Azerbaycan ve yurtdışında yaşayan Türkler oluştururken, 2010 yılında Rusya, İran ve Azerbaycan ilk 3’te yer aldı. İranlı turistlerin alışverişleri, 2010 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 60 artarak, dördüncü sıradan, 2’nci sıraya yükseldi. Yurtdışında yaşayan Türkler ise, geçtiğimiz yıl bir basamak gerileyerek, 4’ncü sırada yer aldı. Tax Free alışverişte, ilk 15’te yer alan ülkelere bakıldığında, geçtiğimiz yıl Çin ve Lübnan listeye girerken, Gürcistan ve İngiltere alt sıralara geriledi.

Vizesiz ülkelerin artışı

Geçen yılki veriler, ülkelere göre yüzdelik artış olarak değerlendirildiğinde, vizelerin kaldırıldığı ülkeler dikkat çekti. Vizelerin kaldırılmasıyla kendini hemen gösteren Lübnan’da yüzde 121 artış kaydedildi. İran’ın yüzde 60, Suudi Arabistan’ın alışverişlerinde yüzde 44 artış olurken, Rusya’nın alışverişlerinde yüzde 28 artış oldu. KKTC’nin geçen yıl yaptığı alışverişte ise, yüzde 5 gerileme gözlendi.

Harcama miktarı düştü

Global Blue Türkiye Genel Müdürü Hülya Aslantaş, Tax Free alışveriş tutarı artarken, kişi başına düşen harcamadaki azalmayı değerlendirirken, şunları söyledi: “Geçmiş yıllarda turistlerin alışverişi denilince akla, ‘halı-deri-kuyum’ geliyordu. Son yıllarda ise, ülkemize gelen yabancı ziyaretçiler gömlek, ayakkabı, çanta gibi günlük alışverişlerini de yapmaya başladılar. Global krizin etkilerinden yavaş yavaş çıkmaya başlayan dünyamızda, kişi başına ortalama harcamanın düşmesi, bize bireylerin daha tutumlu ve dikkatli harcama yaptıklarını gösteriyor. Bu nedenle 2010 yılında alışveriş yapan turist sayısı artarken, kişi başına yapılan harcamada düşüş gözlendi.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle