GeriEkonomi Turgay Kıran, şirketinin iflasını istedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turgay Kıran, şirketinin iflasını istedi

Turgay Kıran, şirketinin iflasını istedi

GALATASARAY Kulübü eski yöneticisi Turgay Kıran, ortağı oldu bir şirketin iflası için mahkemeye başvurdu. Kıran, iş insanı Deniz Anapa ile ortak oldukları Akder Turistik Tesisler İşletmecilik ve Gıda Sanayi AŞ için mahkemeye başvuruda bulundu. İstanbul Anadolu 7. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapılan başvuru ise ‘iflas’ talepli. Otel ve restoran işletmeciliği yapan şirket, mahkemenin iflas kararı ile birlikte tasfiye edilecek.

Şirketin davasına ilişkin yargılama süreci 28 Aralık’ta başlayacak. Mahkemenin iflas kararı vermesi ile birlikte, İstanbul Ticaret Odası’na kaydı 1998 yılındaTurgay Kıran, şirketinin iflasını istedi
yapılan Akder A.Ş için de tasfiye süreci başlamış olacak. Oluşacak iflas idaresi şirketin varlıklarını satarak var olan borçları ödeyecek.

ALAÇATI’DA ALTUĞ ORTAK

Akder’in bünyesinde La Maison markasına ait butik otel ve restoranlar var. Uzun yıllardan beri otel ve restoran işletmeciliği yapan Turgay Kıran ve Deniz Anapa’nın ortağı olduğu La Maison’un, Bodrum ve Beşiktaş’ta otel ve restoranı var. La Maison en son geçen yıl ağustos ayında İzmir Alaçatı’da da bir şube açmıştı. Bu mekana restoranın hizmet verdiği binanın sahibi olan şarkıcı Emre Altuğ da ortak olmuştu. 

Turgay Kıran’ın iflasını istediği Akder, La Maison’ların işletmeciliğini yapıyor. La Maison’ın marka hakkı ise Kıran’ın da ortak olduğu diğer bir şirket olan Inter Grup Turizm A.Ş’ye ait.

Konu ile ilgili ulaşmak istediğimiz Turgay Kıran ile ortağı Deniz Anapa’dan dönüş olmazken, şirketin avukatı ise açıklama yapamayacağını belirtti. Kıran, işadamı kimliği yanı sıra bir dönem Galatasaray Kulübü’nde yöneticilik yapmış, Dursun Özbek’in seçildiği iki yıl önceki kongrede ise başkan adayıydı.

Turgay Kıran, şirketinin iflasını istedi

Alaçatı'daki mekânın açılışı geçen yıl Ağustos ayında yapılmıştı.

100’E YAKIN FİRMA BAŞVURDU
ÖTE yandan, iflas erteleme başvuruları yasak olduğu için, mali sıkıntı içinde olan şirketlerden bazıları, bir tür koruma tedbiri sağlayan konkordato talebinde bulunurken, bir bölümü ise doğrudan iflas talebinde bulunuyor. Avukat Şevket Çelik konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede “Bu yılın başından bu yana Türkiye genelinde 100’e yakın firma doğrudan iflas talep etti. Kanımca, iflas erteleme mekanizması açık olsaydı bu firmaların ezici çoğunluğu bu yola başvuracaktı. İflas durumunda öncelikle varsa işçi ve kamu alacakları ödenir. Geriye, kalırsa diğer alacaklılara ödeme yapılır. Ancak, geçmiş dönem dosyalardan da bildiğimiz kadarı ile, iflas durumunda alacaklılar, almaları gereken paranın ancak yüzde 20’sini alabiliyor. Öte yandan iflas erteleme durumunda şirket ayakta kalabiliyor, işçilere maaş ödüyor kamuya prim ödemesi yapıyor” dedi.

 

 

Ömer Burhanoğlu “Otonom araçların üretimini Türkiye’ye çekmek, gelecek adına iyi bir fırsat” | Ofis Dışında

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle