Turcas-Shell'den ortak girişim şirketi

İstanbul
28.09.2005 - 12:29 | Son Güncelleme:

Turcas ve Shell Company of Turkey Limited (SCT), kurmayı hedefledikleri “ortak girişim şirketine” ilişkin anlaşmayı imzaladılar. Kurulacak ortak girişim şirketinin yüzde 70 hissesi Shell'e yüzde 30 hissesi ise Turcas'a ait olacak.

Yeni şirket “akaryakıt ve madeni yağlar perakende ve ticari satışlar pazarlama ve dağıtımı” alanında faaliyet gösterecek. Turcas'tan yapılan açıklamada, şöyle denildi: “Anlaşma, tarafların ortaklığa katacağı ticari varlıkların ve yükümlülüklerin yanı sıra sağlayacakları hizmetlerin de ayrıntıları üzerinde mutabakat sağlanmasıyla yürürlüğe girecek. Bu aşamanın da 2-3 aylık bir sürede tamamlanması beklenmektedir.

Yeni şirket kuruluşu için gerekli bütün anlaşma ve sözleşmeler imzalandıktan sonra ilgili mevzuatın gerekleri yerine getirilecek. Kurulacak ortak girişim şirketinin yüzde 70 hissesi Shell'e yüzde 30 hissesi ise Turcas'a ait olacak. Bunun yanı sıra Turcas ile azınlık hisselerinin korunmasına ilişkin bazı düzenlemelerin yapılması konusunda da anlaşmaya varılmıştır. Turcas belirli bir tarihte ya da belirlenen koşullar altında bu tarihten de daha önce, ortak girişim şirketinden çekilebilecek. Buna olanak tanımak için Shell'in belirlenen bir fiyat üzerinden Turcas'ın hisselerini satın alması öngörülüyor.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı