GeriEkonomi Tüpraş'tan Hazine'ye 2.3 milyar dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüpraş'tan Hazine'ye 2.3 milyar dolar

ÖİB Başkanı Metin Kilci, Tüpraş'ın devir işleminin tamamlanmasının ardından dün akşam itibariyle 2.5 milyar dolarlık özelleştirme gelirini Hazine hesaplarına aktardıklarını bildirdi. Kilci, kalan paranın aktarılmasını da gelecek hafta tekrar değerlendireceklerini söyledi.

Kilci, CNN Türk'te katıldığı canlı yayında, Türk Telekom'un özelleştirmesinin en yüksek bedelli özelleştirme olduğunu, ancak bir seferde yapılan para girişi açısından Tüpraş'ın en yüksek işlem olduğunu söyledi. Kilci, özelleştirmeden elde edilen gelirlerinin tamamının kamu borçlarının ödenmesinde kullanıldığını anımsatarak, "Biz Hazine hesaplarına parayı aktardık, bundan böyle özelleştirmelerden elde edeceğimiz gelirleri aktarmaya da devam edeceğiz" dedi. Kilci, devir işlemi sırasında paranın aktarılmasının zaman almasından kaynaklanan bir süre geçtiğini belirterek, bunun dışında bir sorun olmadığını söyledi.

"YABANCI ORTAK DÜŞÜNÜLÜRSE BİZE İLETİLİR"

Koç Grubunun yabancı bir ortak düşünüp düşünmediği konusunda Kilci, "Hayır bize henüz ortaklık yapılarıyla ilgili bir bilgi, açıklama gelmedi. Biz Koç-Shell ortak girişim grubunun oluşturduğu Enerji Yatırımları A.Ş. ile ortaklık hisse satış sözleşmesini imzaladık. İleride ortaklık yapısında meydana gelecek değişiklikler olursa Özelleştirme İdaresi'ne de mutlaka iletilecektir" dedi.

Kilci, 14.76'lık hissesinin İMKB'de satışına ilişkin durumun Yargıya intikal ettiğini belirterek, bu süreçle ilgili bir değerlendirme yapmasının doğru olmayacağını söyledi. Kilci yapılan bütün işlemlerin yapıldığı dönem ve zamana göre değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Metin Kilci, Tüpraş'ın devrinin yanı sıra dün yaklaşık 80 milyon dolar değerindeki Tekel'in iki tuzlasının devir işleminin ve büyük Ankara Otelinin devir işlemininde gerçekleştirildiğini belirterek, "Dün oldukça hareketli ve bereketli bir yıl oldu" diye konuştu.

ERDEMİR'İN DEVRİ

Erdemir'in devrine ilişkin olarak mart ayına kadar süre bulunduğunu anımsatan Kilci, alıcı firmanın ortaklık yapısındaki değişikliğe ilişkin olarak Rekabet Kurulu gündeminde bir karar olduğunu, bu kararın ortaya çıkmasının ardından alıcı grupla biraraya gelip ödeme ve devir zamanının konuşacaklarını söyledi. Kilci, "Yeterli zamanımız var o konuda, Rekabet Kurulu'ndaki karar bekleniyor bildiğim kadarıyla" dedi.

"GALATAPORT YENİDEN DEĞRELENDİRİLEBİLİR"

Galataport'la ilgili işlemlerin Yüksek Planlama Kurulu sekreteryasında imza aşamasındayken Danıştay tarafından bir karar verildiğini belirten Kilci, şöyle devam etti:  "Öncelikle değerlendirme Yüksek Planlama Kurulu Sekreteryası ya da Kuruu tarafından yapılması gerekir. Kararın içeriğine bakıldığında imar planıyla ilgili bir yetki karmaşasından dolayı bir yürütmeyi durdurma kararı olduğu söz konusu. Diğer taraftan Anayasa tarafından da onaylanan Özelleştirme Kanunu'nda yapılan değişiklikle imar planı yapmak konusunda özeleştirme idaresi ve özelleştirme yüksek kurulu yetkili hale geldi. Salıpazarı liman ihalesininin yapıldığı dönemdeki mevzuat çerçevesi önemli oranda değişti. Dolayısıyla yeniden değerlendirme yapmak gerekebilir. Ancak henüz özelleştirme idaresine intikal eden herhangi bir bilgi ya da karar ortada yok. Bize intikal ettiği zaman biz değerlendirmemizi yapıp ona göre hareket edeceğiz."
İhalenin çerçevesini belirleyen mevzuatta önemli değişiklikler olduğunu belirten Kilci, "Elbette iptal edilip konu bizim gündemimize gediğinde bir değerlendirme yapıp ona göre hareket edeceğiz" dedi.

"KAMU BANKALARINA DANIŞMAN ARNIYOR"

Metin Kilci, kamu bankalarının özelleştirilmesine ilişkin olarak zaman açısından bir öngörüde bulunmanın mümkün olmadığını belirterek, Hazine ve kamu banklarıyla birlikte yürütülen çalışmalarda da bu yıl içinde önemli gelişmeler olabileceğini vurguladı. Danışman temini ve strateji hazırlanması konusunda ÖİB'ye görev verildiğini belirterek, "Şuanda danışman temini için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde davetiyeleri intikal ettirip danışman teminini gerçekleştireceğiz. Daha sonraki süreç hazine ve kamu banklarıyla birlikte yürütülecek" dedi.

TEKEL SİGARA FABRİKALARI 2006'NIN İLK YARISINDA SATILACAK

Kilci, Tekel'in sigara fabrikalarının da özelleştirme gündeminde olduğunu, 2006 nın ilk yarısında yeniden ihaleye çıkmayı amaçladıklarını söyledi. Blok olarak satılıp satılmaması konusunda henüz kesin bir karar vermediklerini ve Tekel'in yeniden yapılandırılması gerektiğini belirten Kilci, bu konuda yeniden bir değerlendirme yapacaklarını söyledi. Kilci, "Elbette şartlar değişince düşüncelerimizi, planlarımızı değişirmek bizim de hakkımız" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle