GeriEkonomi TÜPRAŞ'tan 600 milyon dolarlık yatırım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜPRAŞ'tan 600 milyon dolarlık yatırım

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş'nin (TÜPRAŞ), 603.1 milyon dolara (165.6 trilyon lira) malolacak 6 projesinin, 2002 yılına kadar tamamlanacağı bildirildi. Halen devam eden İzmit Rafinerisi İzomerizasyon Ünitesi Projesi, İzmir Rafinerisi CCR ve İzomerizasyon Projesi, İzmit veİzmir Rafinerileri Dizel Kükürt Giderme Ünitesi Projesi, KırıkkaleRafinerisi Dizel Kükürt Giderme ve LPG Tatlılaştırma Ünitesi Projesiile İzmit Rafinerisi CCR Reformer Ünitesi Tesisi Projesi, 2000-2002 yılları arasında tamamlanacak.

Benzindeki kurşun katkısını azaltmayı amaçlayan ve İzmit Rafinerisi'ndeki toplam benzin üretiminde yılda ortalama 200 bintonluk artış sağlayacak İzmit Rafinerisi İzomerizasyon Ünitesi Tesisi, 2001 yılında devreye alınacak. Toplam 47.5 milyon dolar (13 trilyon lira) tutarındaki yatırım, kendini 4.8 yılda amorti edecek.

Düşük fiyatlı naftanın yüksek fiyatlı benzin olarak değerlendirilmesine ve artan kurşunsuz benzin talebinin karşılanmasına olanak sağlayacak olan CCR Reformer Ünitesi ileİzomerizasyon Ünitesi, 2000 yılında tamamlanacak. Toplam yatırımtutarı 152 milyon dolar (41.7 trilyon lira) olan bu yatırım, ekonomiye yılda yaklaşık 51 milyon dolar katma değer sağlayacak.

Dizel yakıttaki kükürt miktarını, TS-3082 Dizel Standardında belirtilen seviyenin altına indirebilmek amacıyla başlatılan 99 milyon dolarlık (27.2 trilyon lira) İzmit Rafinerisi Dizel Kükürt Giderme Ünitesi ile 101 milyon dolarlık (27.7 trilyon lira) İzmir Rafinerisi Dizel Kükürt Giderme Ünitesi de 2001 yılında tamamlanacak.

Aynı amaçla, Kırıkkale Rafinerisi'nde kurulacak Dizel Kükürt Giderme Ünitesi ise 2002 yılında devreye alınacak. Bu ünite, 90 milyon dolara (24.7 trilyon lira) malolacak.

Rafineri benzin paçalının oktanını artırmak için, İzmit Rafinerisi'nde yapılmakta olan CCR Reformer Ünitesi de 2002 yılında tamamlanacak ve 111 milyon dolara (30.5 trilyon lira) malolacak.

HEDEF REKABET

Genel Müdür Ergun Kuran, yatırımlarla ilgili olarak, TÜPRAŞ'ın, dünya petrol sektöründeki ve özellikle de, Avrupa Birliği'ndeki yeni teknolojik gelişmelerin gerisinde kalmamayı ilke edindiğini söyledi.

Avrupa Birliği standartlarında üretim yapabilmek için yeni bir yatırım programı başlatıldığını ifade eden Kuran, şöyle konuştu: ‘‘Yatırımlarımızın ana hedefi, şirketimizin uluslararası piyasalarda rekabet edebilecek teknolojik düzeye ulaşmasınısağlamaktır. Öte yandan, günümüzde ülkelerin yaşam ve refah düzeyi, kalkınma stratejilerinin, çevrenin korunmasına gösterdiği duyarlılığa göre değerlendirilmektedir. Çevre unsuru, toplum sağlığını, gelecektekiverimliliği ve rekabet gücünü etkilemektedir. Gelecek nesillere dahasağlıklı bir çevre bırakmak, tüm insanlığın ortak sorumluluğudur. ’’

Türkmen petrolü tankerle taşınacak

RUSYA'nın, Türkmenistan'da üretilen petrolü Avrupa'ya, iki limandan tankerlerle taşımayı planladığı bildirildi. Rusya Ulaştırma Bakan Yardımcısı Vekili ve Rosmorflot Deniz Ticaret Şirketi Başkanı Alexander Lugovets, İnterfax haber ajansına verdiği demeçte, yılda 2 milyon ton üretilen Türkmen petrolünü, Rusya'ya ait iki limandan Avrupa'ya ihraç etmeyi planladıklarını söyledi. Hazar Denizi kıyısında bulunan ve Rusya'ya bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti olan Mohaçkale Limanı'nın kapasitesinin bu amaçla artırılacağını belirten Lugovets, limanın yıllık petrol yükleme-boşaltma kapasitesinin 12 milyon tona çıkarılacağını bildirdi. Lugovets, Türkmen petrolü için öngördükleri ikinci limanın ise Karadeniz kıyısındaki Tuapse Limanı olduğunu ve bu limanın da geliştirilmesi için çalışmaların yakında başlayacağını kaydetti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle