GeriEkonomi Tüpraş'ta kredi kartı ile özelleştirme
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüpraş'ta kredi kartı ile özelleştirme

TÜPRAŞ'ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) ait yüzde 15 hissesinin satışında, küçük tasarruf sahipleri ve Tüpraş çalışanları kredi kartı kullanarak hisse senedi alımı yapabilecek.

ÖİB tarafından yapılan açıklamada, Tüpraş hissesi satın almak isteyen yatırımcıların iskontolu peşin ödeme, kredi kartı ile iskontolu ödeme, vade farksız taksitli ödeme seçeneklerinden birisini kullanabileceği belirtildi.

Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) İstanbul Menkul Kıymetler Borsa'sına gönderilen prosedürde şu noktalara yer verildi: ‘‘Tüpraş hisse senetlerinin halka arzında yurtiçindeki tasarruf sahipleri, Tüpraş mensupları, küçük tasarruf sahipleri ,alım gücü yüksek bireysel yatırımcılar ve yerli kurumsal yatırımcılar olmak üzere 4 gruba ayrılacak. Küçük yatırım sahipleri ve Tüpraş mensupları 200 lot ve altında , yüksek bireysel yatırımcılar ve yerli kurumsal yatırımcılar ise 201 lot ve üzerinde talepte bulunabilecekler.

Kesin alım sırasında ön talep sırasında belirttiği miktarda hisse senedi talep eden Tüpraş çalışanına yüzde 15, küçük tasarruf sahiplerine yüzde 12, alım gücü yüksek bireysel yatırımcılar ile yerli kurumsal yatırımcıya ise yüzde 4 oranında iskonto uygulanacak.

Küçük tasarruf sahibi ve Tüpraş çalışanları kesin alımda ön talepte belirttikleri kadar alım yaparken kredi kartı kullanmaları halinde ise bu yatırımcılara uygulanacak iskonto tutarı yüzde 7 seviyesinde kalacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle