GeriEkonomi Tüpraş'ın “Fuel Oil Dönüşüm Projesi”ne ödül
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüpraş'ın “Fuel Oil Dönüşüm Projesi”ne ödül

Tüpraş'ın yeni yatırım finansmanı “Fuel Oil Dönüşüm Projesi”, “Deal of the Year 2011” ve “Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi En İyi Yapılandırılmış Finansman İşlemi” ödüllerini aldı.

Tüpraş'tan yapılan yazılı açıklamada, Trade Finance Magazine dergisinin Mükemmellik Ödülü, “Yılın Anlaşması”, 2.1 milyar dolar tutarındaki “Fuel Oil
Dönüşüm Projesi” (RUP) yatırımın finansmanı işlemi ile Tüpraş'a verildiği  bildirildi.

Söz konusu derginin Londra'da düzenlenen 10. Yıl Ödül Töreni'nde, ödülün Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut'a sunulduğu belirtilen açıklamada, Tüpraş - RUP Finansmanı İşleminin 2011 yılı, EMEA Finansal Başarı Ödülleri'nde, “Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi En İyi Yapılandırılmış Finansman İşlemi Ödülü”ne de layık görüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, bu ödülün de Tüpraş Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yelmenoğlu'nun aldığı ifad edilerek, şu ifadelere yer verildi:
“Tüpraş ve Koç Holding finansman ve hukuk departmanlarının uzun çalışmaları ile İspanyol İhracat Kredi Ajansı-CESCE, İtalyan İhracat Kredi Ajansı-SACE, uluslararası on banka ile imzalanan anlaşmanın elde ettiği bu başarı, Koç Topluluğu'nun küresel ölçekteki gücü ve risk yönetimindeki başarısının kanıtı olarak değerlendirilmektedir.”

Tüpraş'ın, Kocaeli'nin Körfez ilçesinde bulunan İzmit Rafinerisi'nin B bölgesinde yapımı süren “Fuel Oil Dönüşüm Projesi”nin, dünyada ve Türkiye'de son yıllarda tüketimi azalan yaklaşık 4,2 milyon ton yüksek kükürtlü fuel oil'i işleyerek 3,5 milyon ton “Euro V” standardında motorin ve benzin gibi değerli beyaz ürünlere dönüştüreceği bildirildi.

Açıklamada, inşaat ve montaj çalışmalarının sürdüğü yatırımın, 2014 yılı sonunda devreye girmesinin hedeflendiği belirtilerek, “Projenin, inşaat ve montaj aşamasında ortalama 7 bin, azami 10 bin işçinin çalışması planlandı. Ülkemizin dış ticaret dengesine yılda 1 milyar dolara yakın katkıda bulunarak aynı oranda katma değer üretecek proje, tamamlandığında da yaklaşık 500 kişiyi sürekli olarak istihdam edecek” denildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle