GeriEkonomi Tüpraş'ın devri ertelendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüpraş'ın devri ertelendi

Daha önce 18 Nisan olarak belirtilen TÜPRAŞ özelleştirilmesinin Zorlu-Tatneft ortaklığına devri için yapılacak sözleşmenin imza tarihi 40 gün uzatıldı. Yeni tarih 28 Mayıs olarak belirlendi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Tüpraş'ın özelleştirilmesine ilişkin ihalenin, 13 Ocak 2004 tarihinde sonuçlandığı, Rekabet Kurulu izni alındıktan sonra, 6 Şubat 2004 tarihinde ÖYK tarafından onaylandığı hatırlatıldı.
  
Açıklamada, ihaleyi kazanan Efremov Kautschuk GMBH'ye verilen sürenin 18 Nisan 2004 tarihinde sona ereceği, ancak 'sözleşme görüşmelerinin tamamlanamaması' nedeniyle, söz konusu sürenin 28 Mayıs 2004 tarihine uzatıldığı ifade edildi.

ÖİB BAŞKANI KİLCİ: FİNANSAL RAPORLAR YETİŞMEDİ

Özelleştirme İdaresi Başkanı (ÖİB) Metin Kilci, gazetecilerin, Tüpraş'ın devir sözleşmesinin 28 Mayıs'a uzatılmasına ilişkin sorularını yanıtladı.

Kilci, bağımsız denetim kuruluşunun finansal raporlarının, Mayıs'ın ilk haftasından önce tamamlanmayacağını belirlenmesi nedeniyle, süre uzatımına gittiklerini ifade etti.

Alıcı firma açısından bir sorun olmadığını anlatan Kilci, ''onlar açısından bir sorun olması mümkün değil, 100 milyon dolar içerde nakit teminatları var'' diye konuştu. "Süre uzatımının neden bu kadar fazla olduğunun' sorulmasının üzerine Kilci, İdare'nin sözleşme imza tarihini bir kez uzatma yetkisi olduğunu  hatırlatırken, her ihtimali göz önüne alarak süreyi uzun tutuklarını kaydetti.

Satış sözleşmesinin 28 Mayıs'dan önce de imzalanıp imzalamayacağının sorulması üzerine de Kilci, ''Kesinlikle daha erken olabilir. Beklentimiz de o yönde'' yanıtını verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle