GeriEkonomi Tüpraş'ın cirosu 9.7 milyar olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüpraş'ın cirosu 9.7 milyar olacak

Tüpraş Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kızılkaya, Tüpraş'ın ekonomik krizden çok az etkilendiğini belirterek, bu yıl 9.7 milyar dolar ciro yapacaklarını söyledi.

Türkiye Enerji Forumu`nun ``Alternatif Enerji Yatırımlarının Dünya ve Türkiye`deki Uygulamaları, Enerji ve Çevre Politikalarının Uyumlu Geleceği`` konulu oturumunda konuşan Kızılkaya, TÜPRAŞ`ın yurtiçi satışlarının bir miktar düşmesine rağmen, ihracatındaki artış nedeniyle toplam satışlarının ilk 10 ayda arttığını belirtti.

TÜPRAŞ`ın ekonomik krizden çok az etkilendiğini anlatan Kızılkaya,``TÜPRAŞ 2001 yılı sonunda 25 milyon ton ürün pazarlayacak ve 9.7 milyar dolar ciro yapacak`` dedi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının çevre açısından önemli olduğunu anlatan Kızılkaya, bunların teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdürü Mehmet Demirtola da rüzgar enerjisine önem verilmesi gerektiğini bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı AR-GE bölümünden Prof. Dr. Beycan İbrahimoğlu ise dünyadaki petrol ve kömür rezervlerinin ömrünün kısa, doğalgaz rezervlerinin ise bunlardan 10 kat daha fazla olduğuna dikkatçekerek, petrol ile çalışan makinalarda yüzde 30 düşüş gözlenirken, doğalgaz ile çalışanlarda yüzde 50 artış olduğunu kaydetti.

Önümüzdeki yıllarda dünyada hidrojene geçileceğini belirten Prof. Dr. İbrahimoğlu, hidrojenin doğalgaz ile birlikte kullanılarak doğalgazın zenginleştirilebileceğini, hidrojene geçiş için de bunun bir altyapı oluşturabileceğini anlattı.

Prof. Dr. İbrahimoğlu, zenginleştirilmiş hidrojen katkısıyla doğalgazın uçaklarda kullanıldığını, bu yakıtın uçağın yükünü azalttığını ve daha fazla yük taşınmasını sağladığını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle