GeriEkonomi Tüpraş'ın 3. halka arzı sonbaharda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüpraş'ın 3. halka arzı sonbaharda

Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, Tüpraş'ın 3. halka arzının Eylül sonu ya da Ekim başında gerçekleştirileceği açıkladı.

Bayar, Petkim'in Yarımca kompleksinin Tüpraş ile birleştirileceğini söyledi.

Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu ile birlikte Petkim ve Tüpraş'ın Aliağa tesislerinde incelemelerde bulunan Bayar, Tüpraş tesislerinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Bayar, Yarımca kompleksinin Tüpraş ile birleştirilerek, Petkim'in üzerindeki önemli bir sıkıntının kalkmış olacağını ifade etti.

Eylül sonu ya da Ekim başında Tüpraş'ın 3. dilim halka arzının gerçekleşeceğini ve devletin payının yüzde 6'nın altına ineceğini bildiren Bayar, Petkim'in halka arzı ve özelleştirilmesinin biraz daha zor ilerlediğini kaydetti.

Petkim'in özelleştirilmesinde halka arz modeli veya ortak bulma modeli üzerinde çalıştıklarını anlatan Bayar, şöyle dedi: "Yarımca kompleksi, Tüpraş ile birleştiriliyor. Böylece Petkim'in üzerindeki önemli bir sıkıntı kalkmış oluyor. Kalan Aliağa tesislerinde de bir stratejik ortak bularak, ileride halka arz etmek veya direkt blok satış yapıp, kalan hisseleri halka arz etmek alternatifleri üzerinde çalışıyoruz."

Bayar, Bergama'daki Sümerbank tekstil fabrikasının özelleştirilmesine mahalli grupların davet edilip edilmeyeceği ile ilgili bir soruyu şöyle cevaplandırdı:

"Mahalli grupların girmesini tercih ederiz. Yeter ki mahalli gruplar iyi organize olmuş şekilde gelsinler. Yani güçbirliği haline geliyorlarsa... Sonra şirketleşmede sıkıntı oluyor. Eğer mahalli gruplar, disiplinli bir organizasyonla karşımıza çıkarlarsa hem idaremiz, hem devletimiz her zaman onları tercih eder."

SEKA İŞLETMELERİ SATIŞA ÇIKARILDI

SEKA Genel Müdürlüğü, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) ait Ordu'da Akkuş, Artvin'de Ardanuç İşletmeleri ile Ankara Altındağ'da bulunan matbaa binasını satışa çıkardı.

Ordu ili Ünye-Niksar karayolu üzerinde Akkuş ilçesi bitişiğinde bulunan SEKA Akkuş İşletmesi'nin geçici teminatı 18 milyar lira olarak belirlendi.

Artvin ili Ardanuç ilçesi hudutlarında bulunan Ardanuç İşletmesi'nin geçici teminatı 3 milyar, Ankara'nın Altındağ ilçesi Fevzi Paşa Mahallesindeki mataa binasının geçici teminatı ise 15 milyar lira olarak açıklandı.

Satış yöntemi ile özelleştirilecek olan işletme ve matbaa binasının ihaleleri, kapalı zarf içinde teklif almak ve sonrasında teklif sahiplerinin katılımı ile pazarlık veya açık artırma yapmak suretiyle sonuçlandırılacak.

İstekliler satışa konu olan işletmeler ve matbaa binasının biri, birden fazlası veya tamamı için de ayrı ayrı teklif verebilecekler.

Tanıtım dökümanı ve ve ihale şartları belgesinin alınması zorunluğu olduğu ihalede, dökümanlar bedeli mukabili şirketin SEKA Genel Müdürlüğü ile Ankara'da SEKA Ankara Alım-Satım Müdürlüğü'nden temin edilebilecek.

Bu arada hazırlanan teklif mektupları ise 30 Temmuz 2001 tarihinde saat 17.00'ye kadar İzmit'te SEKA Genel Müdürlüğü Haberleşme ve Arşiv Müdürlüğü'ne verilecek.

Şirketin, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu'na tabi olmadığı için, ihaleyi yapıp yapmamakta dilediğine yapmakta ve teklif süresini uzatmakta serbest olduğu da belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle